سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  پنج‌شنبه 24 خرداد 1397  ::  08:43   

استاندار ایلام: کاهش صادرات از مرز مهران منشأ درون استانی دارد

سرویس ایلام – به دنبال کاهش یک میلیارد دلاری صادرات از مرز مهران که در زمان سفر رییس گمرکات کشور به استان سر و صدای زیادی ایجاد کرد، استاندار ایلام گفت: کاهش صادرات از مرز مهران منشا درون استانی دارد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، قاسم سلیمانی دشتکی ضمن اعلام این خبر گفت: نباید کاهش صادرات از مرز بین المللی مهران را صرفاً به عوامل خارجی ارتباط داد.

وی افزود: باید دلیل این کاهش بررسی و مسائل و مشکلات آن برطرف شود زیرا مرز بین المللی مهران در سال های قبل جایگاه خوبی در کشور داشته و نباید اجازه دهیم که صادرات آن از بین برود.

سلیمانی دشتکی گفت: در این کاهش شدید صادرات نسبت به سال 95  که از 2 میلیارد و 300 میلیون دلار صادرات به یک میلیارد و 300 میلیون دلار رسیده، بدون شک اشکال از مرز مهران است.

او تصریح کرد: برخی بحث تاثیرات عربستان را در کاهش صادرات از مرز مهران عنوان می کنند در حالی که اگر این موضوع صحت داشته باشد، باید در تمامی مرزها این مسئله را شاهد باشیم در شرایطی که سایر مرزها در این مدت با افزایش صادرات روبه‌رو بوده اند.

اشاره استاندار به رونق صادرات در مرزهای شلمچه در استان خوزستان و سومار در استان کرمانشاه بود. وی ادامه داد: بدون شک مشکلاتی در مرکز استانداری، بیمه و‌ گمرک داریم که باید سازمان همیاری شهرداری ها فعال باشد، تا مشکلات رفع گردد.

استاندار ایلام تاکید کرد: در سیستم استانداری اگر مشکل سیستم اصلاح نشود، سازمان همیاری خلع ید می شود، مدیریت واحد صادرات به گمرک واگذار می شود به شرط آنکه خود مانع نشود.

سلیمانی دشتکی خواستار بررسی قوانین صادراتی در پایانه مرز مهران، سومار و شلمچه شده و خواستار پیگیری مصوبات نشست های مشترک استانداران عراقی هم مرز با ایلام شد و گفت: این مصوبات از سطح وزارتخانه ها و... باید بررسی شود.