سرویس کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 24 خرداد 1397  ::  10:23   

در جلسه مدیریت بحران استان کردستان مطرح شد

سهم کردستان در صرفه جویی مصرف برق 50 مگاوات است/ ضرورت همکاری همه مشترکان برق برای عبور از بحران

سرویس کردستان- مدیرعامل شرکت توزیع برق استان کردستان، در جلسه هماهنگی مدیریت بحران استان با بیان اینکه سهم استان کردستان در صرفه جویی در مصرف برق در کشور 50 مگاوات است، گفت: همه ادارات و دستگاه های اجرایی در استان موظف به کاهش 10 درصدی مصرف خود هستند.

به گزارش کرد پرس، هیوا لهونیان در این جلسه با اشاره به اینکه  گرچه در کردستان مشکل کم‌آبی نداریم اما چون شبکه توزیع برق به هم پیوسته است لذا با پیچ خطرناکی در زمینه توزیع برق روبرو هستیم که باید با مدیریت پشت سر گذاشته شود، گفت:  حدود ۳۵ میلیون نفر در کشور امسال با مشکل کم ‌آبی مواجهند، خوشبختانه کردستان مشکلی ندارد اما چون برق کشور به هم پیوسته است و باید توزیع شود تبعات بارش کم به کردستان هم برمی‌گردد.

مدیرعامل شرکت برق استان کردستان عنوان کرد: در مملکت دچار بد مصرفی شدیدی هستیم و متوسط مصرف برق کشور در خوش بینانه‌ترین حالت دو و نیم برابر مصرف جهان است، افزود: کردستان دارای ۶۲۴ هزار مشترک برق است، که ۹۵ درصد آن مشترکان تجاری و خانگی است، باید ۵۰ مگاوات در مصرف برق صرفه‌جویی کرد و اگر هر مشترک معادل یک لامپ یکصد واتی مصرف خود را کاهش دهد ۶۰ مگاوات در مصرف برق صرفه‌جویی خواهد شد.

لهونیان عنوان کرد: انتظار می‌رود ادارات و بانک‌ها و مشترکان صنعتی با وارد مدار شدن مولدهای در مصرف برق صرفه‌جویی کنند.کل میزان مصرف برق در کردستان طی سال گذشته ۴۲۸ مگاوات بوده است اما نیروگاه سنندج ۹۵۶ مگاوات تولید دارد ولی کم‌آبی کشور می‌طلبد که صرفه‌جویی داشته باشیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان هم در جلسه گفت: امسال با توجه به کاهش بارندگی ها در کشور، احتمال کمبود برق در فصل تابستان وجود دارد که باید صرفه جویی و مصرف بهینه و درست انرژی در اولویت قرار گیرد.

حسین خوش اقبال  گفت: اگر همراهی لازم در خصوص صرفه جویی انرژی انجام نشود، احتمال دارد در ماه های آینده با بحران و کم مواجه شویم لذا دستگاه های مختلف در این خصوص خود را مسئول بدانند.

وی با اشاره به اینکه آموزش های لازم به کارکنان ادارات برای صرفه جویی در مصرف برق داده شود تا بدون هیچ مشکلی تابستان را پشت سر بگذارنیم، افزود: ادارات دولتی به عنوان بخشی از جامعه باید مصرف انرژی را کنترل کنند.

خوش اقبال تاکید کرد: تجهیزات سرمایشی در ادارات باید بیشتر کنترل شود و در ساعتی که مصرف انرژی بسیار بالا است مدیران از تشکیل جلسات و روشن کردن سیستم های سرمایشی پر مصرف خودداری کنند.