سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 24 خرداد  ::  11:56

دیده بان حقوق بشر گزارش داد؛

غصب و غارت اموال کردهای عفرین از سوی گروههای تحت حمایت ترکیه

سرویس جهان- دیده بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد چند گروه داخل ارتش آزاد سوریه وابسته به ترکیه، اقدام به غصب خانه ها و غارت اموال کردهای ساکن عفرین بعد از تصرف این منطقه از سوی ارتش آزاد و ارتش ترکیه کرده اند.

 

به گزارش کردپرس، ارتش ترکیه با حمایت گروههای وابسته به ارتش آزاد سوریه روز 18 مارس 2018 بعد از نزدیک به دو ماه درگیری با نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg ، منطقه کردنشین عفرین را در شمال غرب سوریه به کنترل خود در آوردند.

برخی خبرگزاریها از جمله خبرگزاری فرانسه در آن زمان با انتشار تصاویری از غارت اموال کردهای ساکن عفرین توسط شورشیان وابسته به ارتش آزاد خبر دادند.

دیده بان حقوق بشر امروز با انتشار گزارشی اعلام کرد برخی گروه های داخل ارتش آزاد مانند احرار الشرقیه و جیش الشرقیه بعد از تصرف شهر عفرین اقدام به غصب خانه ها و غارت اموال کردهای ساکن عفرین کرده بودند که قبل از آمدن این نیروها از شهر فرار کرده بودند.

بر اساس این گزارش، نیروهای وابسته به این گروههای تحت حمایت ترکیه، در خانه های متعلق به کردهای عفرین اسکان یافته و اموالی را که نیازی به آن نداشته اند تخریب کرده اند. بر درب برخی خانه های متعلق به کردها عنوان مصادره نوشته شده است.

پریانکا موتاپارثی، نایب رییس امور اضطراری دیده بان حقوق بشر غصب و غرات اموال ساکنان عفرین توسط نیروهای ارتش آزاد را مورد نکوهش قرار داده و گفته است به جای این اقدامات مجرمانه، این گروهها باید از جان و مال مردم این منطقه محافظت کنند.

دیده بان حقوق بشر تاکید کرده است غصب اموال و تصرف خانه های متعلق به کردهای عفرین از سوی نیروهای وابسته به ارتش آزاد سوریه و تحت حمایت ترکیه جنایت جنگی محسوب می شود.

وی تاکید کرده است که آنهایی که تصمیم به تصرف عفرین را اتخاذ کرده اند باید مسئولیت حفظ جان و مال مردم منطقه را نیز بر عهده بگیرند.

کد خبرنگار:40101