انتشار:  پنج‌شنبه 24 خرداد  ::  13:13   

دکترین امنیتی جدید ترکیه و حمله به قندیل در آستانۀ انتخابات / سرکان دمیرتاش

سرویس ترکیه – حزب حاکم ترکیه در استانۀ انتخابات حیاتی 24 ژوئن تصمم گرفته است به قندیل حمله کند و در روزهای پیش رو ابعاد این عملیات نظامی گسترده تر خواهد شد. احزاب اپوزیسیون با این زمان بندی مشکل دارند اما به خاطر ترس از واکنش رأی دهندگان با احتیاط دربارۀ آن سخن می گویند. در مقابل اردوغان با وقوف بر این امر می خواهد چهره های برجستۀ اپوزیسیون را به اظهار نظر صریح در این باره وادار کند.

دکترین امنیتی ترکیه تغییر کرده است و اینک بیشتر رویکرد تهاجمی دارد تا دفاعی و با عملیات نظامی در کشورهای همسایه سوریه و عراق شدت بیشتری گرفته است، جایی که حزب کارگران کردستان (PKK) و یگان های مدافع خلق (YPG) که شاخۀ سوری آن خوانده می شود، مدت ها است سنگر گرفته و ترکیه را تهدید می کنند.

آغاز اجرای این دکترین عملیات سپر فرات بود که با آن ترکیه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و YPG را از منطقه ای به وسعت تقریبی دو هزار کیلومتر مربع در میانۀ خط مارع – جرابلس و در امتداد مرز ترکیه بیرون راند. اگر چه این عملیات در اوایل سال 2017 به پایان رسید، اما همچنان نیروهای نظامی ترکیه با همراهی عناصر ارتش آزاد سوریه شهر الباب و دیگر شهرهای واقع در این منطقه در شمال غربی سوریه را در کنترل خود دارند.

دومین عملیات نظامی فرا مرزی ترکیه، موسوم به عملیات شاخۀ زیتون، اوایل سال 2018 علیه حضور YPG در منطقۀ عفرین آغاز شد. پایان یافتن موفقیت آمیز این عملیات ایالات متحده را ناچار کرد به بحث دو سالۀ حضور YPG در منبج در شمال سوریه پایان دهد. انتظار می رود مقامات ترک و آمریکایی گفتگو های خود را برای اجرایی کردن نقشه راهی که YPG را به عقب نشینی از منبج وادار می کند، آغاز کنند.

سومین نمایش ترکیه در سوریه اعزام نیرو به استان ادلب در شمال سوریه بود. ترکیه در این منطقۀ محصور 12 مرکز برای نظارت بر آتش بس شکنندۀ میان حکومت سوریه و گروه های معارض سوری تأسیس کرده است که در راستای روند موسوم به مذاکرات آستانه مورد توافق ترکیه ایران و روسیه است.

این دکترین در شمال عراق نیز در حال اجرا است، جایی که PKK مدتی مدید است نیروهای خود را کنترل و هدایت می کند و آموزش می دهد. از اوایل دهۀ 1990 و در پی خلأ نظامی و سیاسی که د منطقه به وجود آمد، شمال عراق به پناه گاه اصلی نیروهای PKK بدل شد.

ترکیه در گذشته بارها به عملیات نظامی فرا مرزی علیه مراکز فرماندهی PKK در کوهستان قندیل دست زده است، اما مشکلات ناشی از کوهستانی و صعب العبور بودن منطقه و برخی اوقات فقدان حمایت سیاسی باعث شده است ارتش ترکیه نتواند به تهدیدات این گروه پایان دهد.

در راستای این دکترین امنیتی جدید، به گفتۀ نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ترکیه، ارتش این کشور 11 پایگاه در مناطق شمال عراق تأسیس کرده و پیش از اتمام کامل عملیات ضد ترور نیروهایش را از این منطقه عقب نخواهد کشید. نیروی هوایی ارتش ترکیه عملیات گسترده ای را علیه مواضع PKK در قندیل آغاز کرده و نیروهای زمینی هم همچنان در حال استقرار در منطقه هستند.

در جبهۀ سیاسی نیز جانیکلی گفت طرح یک عملیات مشترک علیه PKK به ایران پیشنهاد شده است. هفتۀ گذشته نیز مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجۀ ترکیه اعلام کرد توافق بر سر یک همکاری چهار جانبه میان ترکیه ، ایالات متحده، دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم کردستان حاصل شده است.

یک جنبۀ بسیار مهم این عملیات قریب الوقوع زمان بندی آن است. اگرچه به سختی می توان ادعا کرد همۀ این عملیات های نظامی از پیش برنامه ریزی شده و مربوط به انتخابات زود هنگام 24 ژوئن بوده اند، اما به هر حال این یک واقعیت است که این فعالیت در آستانۀ انتخابات انجام می شود.

احزاب اپوزیسیون بسیار محتاط هستند که دربارۀ زمان بندی عملیات قندیل جار و جنجال راه نیاندازند، اما بسیاری از آنها با آن مشکل دارند. در مقابل رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه عامدانه از چهره های اصلی اپوزیسیون خواسته است نظر خود را دربارۀ ادامۀ عملیات نظامی فرا مرزی ترکیه اعلام کنند.

در روزهای آینده شاهد شدت گرفتن هر چه بیشتر عملیات ارتش در شمال عراق خواهیم بود. هنوز باید صبر کنیم و ببینیم این عملیات نظامی تا چه حد بر فضای انتخابات تأثیر می گذارد و آیا این عملیات به بحث و جدل میان حزب حاکم و احزاب اپوزیسیون دامن خواهد زد؟

 

منبع: حریت

ترجمه: خبرگزاری کردپرس – سرویس ترکیه