سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 24 خرداد 1397  ::  15:36   

کرد پرس گزارش می دهد

پیاده راه شدن خیابان فردوسی در انتظار تحقق وعده ها

سرویس کردستان- ازدحام شدید و بی نظمی و بی سامانی از جمله مشخصه های خیابان فرودوسی سنندج (حد فاصل میدان آزادی تا میدان انقلاب) است. سال هاست وعده های رنگارنگ یکی پس از دیگری برای ساماندهی این محدوده داده می شود اما از عملی شدن آنها خبری نیست.

به گزارش کرد پرس، این خیابان در سنندج که به مظهر بی سر و سامانی یک شهر تبدیل شده است؛ نمونه های موفقی در شهرهای مختلف چه در ایران و چه در خارج از ایران دارد که اتفاقا مظهری از نظم و رونق و آرامش است. در همین شهر همدان در همسایگی سنندج چندین نمونه موفق از پیاده  راه سازی خیابان های مشابه سراغ می توان گرفت که اتفاقا اکنون به یکی از مکان های مناسب برای خرید و حتی گشت و گذار به دور از جنگ اعصاب های معمول خیابان فردوسی سنندج تبدیل شده است. از این دست اقدامات را درارومیه هم می توان به وفور سراغ گرفت. توقع مردم این نیست که مسئولان استان کردستان و شهر سنندج آنقدر همت کنند که یک «شانزه لیزه» محلی برای استان درست کنند، تنها توقع ساده مردم از مسئولان تحقق وعده های مکرر برای انجام یک کار ساده است. پیاده راه سازی خیابان فردوسی همین.

چرا پیاده راه سازی فرودسی مهم است؟

خیابان فردوسی سنندج، حد فاصل بازار سنتی و اصلی شهر است. این مکان همچنان مرکز اصلی خرید شهروندان است. علاوه بر قرار گرفتن بازار در این مکان، دستفروشان زیادی به صورت طولانی مدت در آنجا حضور دارند. در کنار مردم از دیر باز اوقات فراغت خود را همزمان با خرید مایحتاج در این خیابان سر کرده اند. عموم تاکسی هایی که از میدان انقلاب به سمت میدان آزادی تردد می کنند، خالی هستند. پیاده راه سازی این خیابان می تواند جانی تازه به بازار سنندج بدهد و علاوه بر بر طرف کردن چهره زشت بی نظمی خصوصا در روزهای شلوغ و آخر هفته ها در این خیابان، بر عکس سنندج را صاحب خیابانی کند که مردم علاوه بر خرید در آن، احساس آرمش هم کنند و از آن یک یا دو ساعت پیاده رویشان هم لذت ببرند. قطعا پیاده راه سازی این خیابان می تواند نقش مهمی در ساماندهی وضعیت نابسامان دستفروشان این خیابان خواهد داشت. شهر سنندج به عنوان مرکز استان از یک سو و به دلیل ترافیک  و ازدحام در نقاط مرکزی آن از سوی دیگر به شدت نیازمند طرح های نو برای بازسازی است و بر کسی پوشیده نیست پیاده راه سازی خیابان فردوسی می تواند یکی از این طرح ها باشد. سال هاست وعده این تحول داده شده است و حالا که یک بار دیگر آن وعده ها از سوی مسئولان شهری و حتی استاندار کردستان بیان شده است این بار مردم انتظار عمل دارند.

قرار گرفتن خیابان فردوسی سنندج در بافت مرکزی شهر از دید اقتصادی قلب تپنده شهر است و قطعا پیاده راه شدن آن بر این ویژگی هم خواهد افزود اما در این میان نباید  ویژگی‌های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی این خیابان را هم از یاد برد از این منظر می توان گفت با اجرای این طرح زمینه افزایش جذب توریست هم بیش از پیش فراهم خواهد شد.

رئیس اداره عمران شهری اداره کل راه و شهرسازی کردستان  با بیان اینکه طرح پیاده‌راه سازی گزینه نهایی راه و شهرسازی برای احیای این جایگاه است، به کرد پرس گفت:  «برای اجرای این طرح  ۸ میلیارد تومان  اعتبار تصویب شده و پس از اتمام طرح مطالعاتی در حوزه‌های ترافیکی، تاریخی، معماری سنتی و بومی در ۲ مرحله شامل کف‌سازی و مرمت ساختمان‌های تاریخی اجرا می‌شود.»

مصطفی رضایی با بیان اینکه اجرای طرح‌های متنوع عمران شهری از اولویت‌های راه و شهرسازی بوده و در این راستا پیاده راه خیابان فردوسی در حال طراحی و اجرا است، افزود: «کارهای مطالعاتی این طرح تا مرداد امسال به پایان می‌رسد و مناقصه آن برای آغاز اجرای عملیات اجرایی در نیمه دوم امسال برگزار می‌شود.» حال باید دید این وعده جدید تحقق پیدا خواهد کرد؟

 گزارش/ نگین مرادی

برچسب‌ها:
#ایران
#کردستان
#سنندج