سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  یک‌شنبه 27 خرداد  ::  12:56

سخنگوی جریان حکمه به رهبری حکیم:

توافق میان صدر و عامری، هم‌پیمانی نیست/ ائتلاف بزرگ شیعیان دوباره تشکیل نمی‌شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سخنگوی جریان حکمه ضمن تاکید بر این که توافق میان رهبران ائتلاف های سائرون و فتح هم پیمانی نیست، خاطر نشان ساخت که ائتلاف بزرگ شیعیان عراق دوباره تشکیل نخواهد شد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، محمد جمیل میاحی، سخنگوی جریان حکمه به رهبری عمار حکیم امروز (یک شنبه) در رابطه با "اکثریت ملی" که حکیم در خطبه نماز عید فطر خواستار تشکیل آن شد، اعلام کرد که این عبارت به معنای ایجاد یک هم پیمانی گسترده شامل جریان های مختلف شیعه، سنی و کرد به عنوان بزرگ ترین فراکسیون در پارلمان جدید عراق برای تشکیل دولت جدید در برابر جریان های دیگر از هر سه گروه به عنوان اپوزیسیون می باشد.

میاحی بازگشت به فرمول ائتلاف ملی شیعیان در پارلمان آینده عراق همانند دوره های گذشته را بعید دانست و در این باره اظهار داشت: مسئله تنها مربوط به ائتلاف شیعی نیست بلکه در رابطه با جریان های سنی و کرد نیز صدق می کند جایی که آنها نیز نباید ائتلاف های مذهبی و قومی تشکیل دهند، می خواهیم دو جبهه طرفدار دولت و مخالف آن در پارلمان با حضور تمامی جریان های سیاسی تشکیل شود.

به گفته سخنگوی جریان حکمه، هم اکنون نزدیک به 12 ائتلاف بزرگ شیعه، سنی و کرد در عراق وجود دارند با این حال نمی خواهند همه آنها در دولت آینده حضور داشته باشند بلکه کافی است نیمی از آنها از هر سه گروه دولت جدید را تشکیل دهند و از نصف دیگر نیز اپوزیسیون تشکیل شود.

میاحی در رابطه با توافق اخیر میان ائتلاف های سائرون به رهبری مقتدی صدر و فتح به رهبری هادی عامری نیز تصریح کرد: آن چه تاکنون میان دو طرف صورت گرفته تنها یک توافق است نه هم پیمانی؛ هم پیمانی میان سائرون، حکمه و وطنیه (به رهبری ایاد علاوی) انجام شده است.

سخنگوی جریان حکمه درباره احتمال پیوستن ائتلاف های نصر به رهبری حیدر عبادی و دولت قانون به رهبری نوری مالکی به یک هم پیمانی سه جانبه میان سائرون، فتح و حکمه نیز گفت: پنج ائتلاف اصلی شیعه وجود دارند اما ضرورت ندارد که همه آنها هم پیمان شوند و بزرگ ترین فراکسیون را تشکیل دهند، کافی است سه ائتلاف با یکدیگر هم پیمان شوند و دولت جدید را تشکیل دهند و دو ائتلاف دیگر نیز به اپوزیسیون تبدیل شود.