انتشار:  یک‌شنبه 27 خرداد  ::  22:07

ماجراجویی و مداخله نظامی اردوغان در مناطق کردنشین عراق و سوریه/ دکتر صباح قدوری

سرویس عراق و اقلیم کردستان - پایگاه خبری «صوت العراق» در مقاله ای تحت عنوان «ماجراجویی و مداخله نظامی ترکیه در مناطق کردنشین»  به قلم دکتر صباح قدوری می نویسد: رجب طیب اردوغان پس از قرار گرفتن در منصب ریاست جمهوری ترکیه و بازنگری مستقیم در قانون اساسی این کشور به نفع خود و تبدیل نظام حکومتی از  پارلمانی به ریاستی و استفاده وی از اختیاراتی گسترده، آشکارا بر شدت جنگ با کردها افزوده است.
 

به گزارش کردپرس، نویسنده مقاله می افزاید: اردوغان چنان وانمود می کند که کردها  و جنبش های آزادی‌بخش ملی آن ها در ترکیه، سوریه و عراق  سازمان هایی تروریستی هستند که امنیت ملی ترکیه را در مرزهای جغرافیایی این کشور تهدید می کنند، لذا  بدون توجه به قوانین و عرف های بین المللی  و اصل حسن هم‌جواری و تلاش برای یافتن راه حلی عادلانه و مسالمت آمیز برای مسئله کردها و به ویژه کردهای ترکیه  ، به حملات گسترده ای علیه آن ها دست می زند.

دولت ترکیه به رهبری حزب عدالت و توسعه و اردوغان به عنوان رئیس آن، هرگز  نه تنها خواهان به رسمیت شناختن وجود 20 میلیون  شهروند کُرد در خاک ترکیه و حقوق سیاسی و انسانی و حق تعیین سرنوشت آن ها نیستند، بلکه به ماجراجویی و اقدامات سرکوبگرانه شدید علیه آنان دست می زنند.

ترکیه در سوریه نیز  به بهانه نجات مردم  سوریه از نظام حاکم بر آن کشور و به ویژه  در مناطق شمالی و شمال شرقی که دارای اکثریت کُرد هستند، نقش یک اشغالگر را ایفاء می کند و  با هدف تغییر بافت جمعیتی این مناطق  و اسکان دادن عرب ها و ترکمان های اهل سنت و عناصر گروه‌های تروریستی  هم پیمان داعش و جبهه النصره  در این مناطق، همانطور که در عفرین روی داد؛ شهروندان  کُرد سوری  را از خانه های خود بیرون می راند.

دولت ترکیه اکنون نیز  با تفاهم و همکاری با آمریکا برای اجرای نقشه راه ورود به منبج و مناطق شرق فرات و مجبور کردن نیروهای مدافع خلق کُرد و شورای اداری حاکم بر   این مناطق به عقب نشینی از آن ها به بهانه  تهدید امنیت  ملی ترکیه، تلاش می کند.

آنکارا پیش تر نیز از طریق  گروه های تروریستی از جمله داعش برای اشغال شهر کوبانی تلاش کرده بود، اما به فضل مقاومت دلاور مردانه کردها و نیروهای مدافع خلق (YPG) موفقیتی کسب نکرد، با این وجود امروز تهدیدهای خود را در خصوص مداخله آشکار نظامی در عراق، برای رویارویی با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و دیگر گروه های کُرد در ارتفاعات قندیل گسترش داده است.

به گفته مسئولان ترکیه، این کشور 13 پایگاه نظامی در مناطقی در اقلیم کردستان تأسیس کرده و با ادعاهای دروغ و واهی، روزانه از همین پایگاه ها به روستاهای کردنشین حمله و  تعدادی از مردم این روستاها  را کشته و دارایی های آنان را از بین می برد و امینت و ثبات این مناطق  را  برهم می زند.

آخرین تجاوز ترکیه به کردها در دوران رژیم دیکتاتوری سابق عراق صورت گرفت و  این رژیم به نیروهای ترکیه اجازه داد که برای حمله به کردها وارد عمق 20 کیلومتری خاک عراق شوند.

نیروهای ترکیه در پی سرنگونی رژیم پیشین عراق و در سال 2015 و هنگام اشغال موصل از سوی  گروه داعش و تلاش داعشی ها برای ورود به اقلیم کردستان، بدون موافقت  دولت فدرال عراق، وارد خاک این کشور شده  و در شهر بعشیقه در استان نینوا با هماهنگی دولت اقلیم کردستان و به بهانه کمک به نیروهای پیشمرگ در جنگ با داعش، پایگاهی نظامی برای خود تأسیس کرد.

واقعیت این است که نیروهای ترکیه با ورود به عراق نه تنها  هیچ گونه کمکی به کردها  نکردند، بلکه به عناصر گروه های تروریستی  کمک های  مادی، لجستیکی، پزشکی و نظامی زیادی ارائه دادند و طرح های آن ها  را برای اشغال موصل تسهیل کردند.

 با وجود اینکه کشتارهای جمعی و فجایع انسانی در حق ایزدی ها و تعرض به زنان ایزدی و ویرانی روستاها و آثار تاریخی  و کوچ هزاران نفر از اهالی شهر شنگال همه و همه حاصل ماجراجویی و مداخله نظامی ترکیه در عراق است، این کشور بازهم  در خصوص اعزام نیروهایش به شنگال به بهانه حضور پ.ک.ک در این شهر هشدار می دهد و این در حالی است که نیروهای پ.ک.ک، برای جلوگیری از این حمله شنگال را ترک کردند.

دولت فدرال بارها برای اخراج نیروهای ترکیه از بعشیقه از راه های دیپلماسی و گفتگو با کمک آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه  عرب تلاش کرده و ترکیه نیز بارها  وعده داده است که نیروهایش را پس از پایان جنگ با داعش از عراق خارج خواهد کرد، اما به این وعده های خود عمل نکرده و همچنان در مواضع خود در عراق حضور دارد که این مسئله از  ضعف دولت های  فدرال و اقلیم کردستان در حفظ حاکمیت ملی و یکپارچگی عراق حکایت دارد.

اکنون از تمامی  طیف های ملت عراق و اقوام این کشور خواسته می شود که ضمن احساس مسئولیت کامل ملی و علاقه مندی شدید به حفظ تمامیت ارضی عراق، دیپلماسی این کشور را در محافل بین المللی از طریق همکاری مشترک با سازمان ملل متحد و به‌ویژه شورای امنیت این سازمان  برای پایان دادن به تجاوز ترکیه به  تمام مناطق کردنشین  فعال  کنند و به صورت جدی از اشغال گران از هر کشوری که هستند، بخواهند فوراً نظامیان خود  را از عراق خارج سازند.

اوضاع سیاسی و اقتصادی پیچیده به‌ویژه پس از انتخابات  عراق از جمله تشکیل دولت جدید  این کشور نیز باید  در اسرع وقت حل شود تا مرحله جدیدی بر اساس قانون اساسی عراق آغاز و امنیت و ثبات در این کشور برقرار گردد.