انتشار:  دوشنبه 28 خرداد  ::  11:48

فایننشال تایمز:

نقش تعیین کننده رای کُردها در پیروزی یا شکست اردوغان

سرویس جهان- فایننشال تایمز نوشت: پیروزی رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه به این بستگی دارد که تا چه می تواند رای کردهای این کشور را جذب کند.

 

به گزارش کردپرس، انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه که یک سال و چند ماه زودتر از موعد خود و هفته آینده در این کشور برگزار می شود بیشتر از همیشه اهمیت پیدا کرده است زیرا اپوزیسیون ترکیه عزم خود را جزم کرده اند که به حاکمیت طولانی مدت اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه که به عقیده آنها ترکیه را به سمت دیکتاتوری مطلق سوق می دهند پایان دهند. اما کردها که حدود یک پنجم جمعیت این کشور را تشکیل می دهند نقش به سزایی هم در شکست و یا پیروزی اردوغان دارند.

نشریه انگلیسی فایننشال تایمز امروز در گزارشی به نقش مهم کردهای ترکیه در انتخابات اخیر این کشور اشاره کرد و نوشت: پیروزی اردوغان به این بستگی دارد که تا چه حد می تواند رای کردها را جذب کند و نگذارد آنها به حزب کردگرای دموکراتیک خلق ها یا HDP و صلاح الدین دمیرتاش، نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه رای دهند.

به نوشته این نشریه، ترکیه تغییراتی در شیوه انتخابات انجام داده است که به گفته کردها بیشتر برای ایجاد مانع بر سر اخذ رای کردهایی است که به حزب کردی HDP تمایل دارند. برای نمونه، مردم در برخی روستاها مانند داداش آگیلی در منطقه کردنشین ترکیه به همراه برخی رای دهندگان در 19 استان دیگر ترکیه باید مسافتی را طی کنند تا در یک روستای دیگر و یا مرکز دیگری رای خود را به صندوق بیاندازند.

مقامات حزب حاکم می گویند به منظور تامین امنیت انتخابات و جلوگیری از ایجاد مانع توسط پ.ک.ک اقدام به جابجایی صندوق های رای در مناطق کردنشین ترکیه کرده اند اما مردم می گویند چون ما طرفدار حزب کردی HDP هستیم و می خواهیم به آن رای بدهیم دولت می خواهد در روند رای دادن ما مانع ایجاد کند.

بر اساس گزارش فایننشال تایمز، مقامات حزب کردگرای دموکراتیک خلق ها از کسب آستانه 10 درصدی برای ورود به پارلمان ترکیه اطمینان دارند اما با توجه به این که عدم کسب حد نصاب رای توسط این حزب به معنی ریخته شدن تمام آرای آنها به صندوق حزب حاکم بوده و موقعیت حزب اردوغان را بهبود می بخشد معتقدند حکومت دست به اقداماتی می زند تا این حزب کردی نتواند به پارلمان راه پیدا کند.

مهمت شریف جامچی، رییس مشترک حزب HDP در منطقه کردنشین دیاربکر ترکیه به این نشریه گفته است ممکن است دولت ترکیه برای جلوگیری از ورود حزب به پارلمان تاکتیک هایی به کار ببرد به همین دلیل حزب ما اکنون نه به 10 درصد بلکه به 15 درصد تمام رای ها برای ورود به پارلمان نیاز دارد.

اما مهدی اکر، از مقامات حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه تاثیرگذاری جابجایی صندوق های رای بر نتیجه انتخابات را ناچیز می داند زیرا به گفته وی فقط 144000 رای از این جابجایی تاثیر می پذیرد در حالی که 59 میلیون نفر در انتخابات شرکت می کنند. اما کردها با اشاره به حساس بودن این انتخابات معتقدند حتی یک رای هم در این انتخابات و بویژه سرنوشت حزب کردی HDP تاثیر دارد.

کد خبرنگار: 40101