انتشار:  چهارشنبه 30 خرداد  ::  09:20

المانیتور:

سکوت اپوزسیون و دولت ترکیه درباره سرنوشت نیروهای دستگیر شده توسط پ.ک.ک

سرویس جهان- المانیتور نوشت در حالی که پ.ک.ک ده ها عضو نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ترکیه را دستگیر کرده است هیچ کدام از احزاب ترکیه در آستانه انتخابات حاضر به اظهارنظر درباره سرنوشت این افراد نیستند زیرا بیم دارند از سوی اردوغان به کارشکنی و ایجاد مانع بر سر عملیات ارتش علیه پ.ک.ک در قندیل متهم شوند.

 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری-تحلیلی المانیتور در آمریکا، دهها تن از نیروهای امنیتی و نظامی و اطلاعاتی ترکیه توسط پ.ک.ک در سال های اخیر بازداشت شده اند اما این افراد توسط سیاستمداران ترکیه فراموش شده اند. خانواده این افراد بیم دارند فرزندانشان در میانه تشدید عملیات ارتش ترکیه علیه پ.ک.ک در کوهستان قندیل گرفتار شوند.

گروه های حقوق بشری از احزاب اپوزیسیون خواسته اند در جریان کمپینهای انتخاباتی خود این مسئله را نیز مورد توجه قرار دهند اما به گفته آنها، اپوزیسیون بیم دارد با مطرح کردن این مسئله، اردوغان، ریس جمهور ترکیه که بر تصرف قندیل تاکید دارد آنها را به کارشکنی در عملیات نظامی علیه پ.ک.ک و یا حمایت از تروریسم متهم کند.

اوزترک ترک دوغان، رییس انجمن حقوق بشر ترکیه به المانیتور گفته است دهها تن از سوی پ.ک.ک به اسارت درآمده اند. ما از همه احزاب اپوزیسیون خواسته ایم دراین باره اعلام موضع کنند اما پاسخی دریافت نکرده ایم. شاید آنها بیم دارند که اردوغان آنها را به کارشکنی در عملیات نظامی علیه پ.ک.ک و یا حمایت از تروریسم متهم کند.

پ.ک.ک در تاریخ 7 ژوئن ویدیویی از 9 تن از دستگیرشدگان پخش کرد که در آن نسبت به بی توجهی دولت ترکیه اعتراض شده بود و از احزاب اپوزیسیون و نهادهای حقوق بشری خواسته شده بود اقدامی در جهت آزادی آنها ترتیب داده شود.

ترک دوغان می گوید پ.ک.ک این ویدیو را به درخواست آنها پخش کرده است تا خانواده های این افراد از زنده بودن فرزندانشان که در اسارت پ.ک.ک به سر می برند اطمینان یابند.

وی می گوید شاید پ.ک.ک به این خاطر حاضر به پخش تصاویر این افراد شده تا بتواند مانعی بر سر ادامه عملیات دولت علیه این گروه مسلح کردی ایجاد کند اما ظاهرا دولت ترکیه به ان مسئله واکنش نشان نداده است.

پ.ک.ک ژانویه گذشته تصاویر ویدیویی پخش کرد که در آن دو عضو  سازمان اطلاعات ترکیه یا میت در آن نشان داده شدند. گفته شده که این دو تن در استان سلیمانیه عراق و هنگام تلاش برای ترور جمیل بایک، از رهبران ارشد پ.ک.ک دستگیر شده اند.

کد خبرنگار: 40101