انتشار:  چهارشنبه 30 خرداد  ::  10:48

پژوهشگر بنیاد کارنگی:

پارلمان آینده سلاح کارآمد اپوزیسیون ترکیه علیه اردوغان

سرویس جهان- سنان اولجن می گوید اگر اپوزیسیون ترکیه همچنان که انتظار می رود اکثریت پارلمان ترکیه را کسب کند می تواند بسیاری از حکم های ریاست جمهوری اردوغان را در صورت پیروزی وی تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش کردپرس، انتخابات دوگانه ریاست جمهوری- پارلمان ترکیه 4 روز دیگر برگزار می شود. برخی نظرسنجی های صورت گرفته نشان می هد حزب حاکم عدالت و توسعه با وجود همپیمانی با حزب MHP نمی تواند اکثریت را در این انتخابات به دست آورد. این در حالی است که رجب طیب اردوغان در صورت انتخاب شدن به اکثریت پارلمان برای اجرای سیاست های مورد نظر خود در ترکیه نیاز دارد.

سنان اولجن، پژوهشگر مسائل ترکیه با اشاره به این که حزب کردگرای دموکراتیک خلق ها در آخرین نظرسنجی ها توانسته آستانه 10 درصدی برای ورود به پارلمان را کسب کند گفته است این بدان معنی است که به احتمال زیاد حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری اردوغان نمی تواند اکثریت را کسب کند. بنابر این، اپوزیسیون ترکیه می تواند با در دست داشتن اکثریت، بسیاری از احکام اردوغان را بی تاثیر بگذارد.

این پژوهشگر مسائل ترکیه به سایت خبری نشنال امارات گفته است حتی در صورت پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری، اپوزسیون با در اختیار گرفتن پارلمان ترکیه می تواند فرمان های ریاست جمهوری را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر آن، بر بودجه کشور نیز کنترل خواهد داشت.

کد خبرنگار: 40101