سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 30 خرداد  ::  18:25

عدم پاسخ سازمان ملل به درخواست اربیل در مورد مناطق مورد مناقشه عراق

سروسی عراق و اقلیم کردستان- نماینده سازمان ملل در عراق درخواست احزاب حاکم در اقلیم کردستان را در مورد گنجاندن اقدام برای اجرای قانون اساسی عراق در مورد تعیین سرنوشت مناطق مورد مناقشه عراق نپذیرفت.
 

به گزارش کردپرس، شبکه تلویزیونی KNN ارگان رسانه ای جنبش تغییر گزارش داد که شورای امنیت سازمان ملل در تاریخ 14 ژوئن مدت زمان ماموریت یان کوبیچ فرستاده ویژه سازمان ملل در عراق را برای مدت یک سال دیگر، تمدید کرد.

این در حالی است که پیشتر احزاب حاکم در اقلیم کردستان از وی خواسته بودند که اقدام برای اجرای ماده 140 قانون  اساسی عراق را که مربوط به تعیین سرنوشت مناطق مورد مناقشه میان اقلیم کردستان و عراق است را در فهرست موارد ماموریت و برنامه کاری خود قرار دهد؛ اما در موارد ذکر شده ماموریت یان کوبیچ آمده که وی مشاوره و کمک خود را به دولت عراق در راستای بازنگری در قانون اساسی اجرای مواد آن ارائه خواهد داد.

در این گزارش آمده که عدم پذیرش خواست اربیل از سوی سازمان ملل به معنای شکست دو حزب حاکم اقلیم کردستان یعنی اتحادیه میهنی و حزب دمکرات برای حل مشکل مناطق مورد مناقشه بوده و همچنین شکست دیپلماتیک این احزاب بوده و نشان دهنده این امر است که سازمان ملل قصد این احزاب برای حل مشکل مناطق مورد مناقشه را جدی نمی داند.

مناطق مورد مناقشه عراق که از سوی رژیم صدام هدف سیاست تعریب و تغییر بافت جمعیتی قرار گرفته و محل اختلاف و مناقشه بوده و پیش از حمله داعش به عراق به صورت مشترک توسط نیروهای کرد و عراقی اداره می شد و پس از حمله داعش نیروهای کرد کنترل این مناطق را در دست گرفتند و در 16 اکتبر 2017 و در پی گسیل نیروهای نظامی عراق، نیز از این مناطق خارج شدند.