انتشار:  چهارشنبه 30 خرداد  ::  18:56

واکنش شرکت هواپیمایی دولتی عراق به تمدید ممنوعیت استفاده از حریم هوایی اروپا

سرویس عراق و اقلیم کردستان- شرکت هواپیمایی دولتی عراق تصمیم سازمان هوانوردی اروپا مبنی بر تمدید ممنوعیت پرواز هواپیماهای آن بر فراز آسمان این قاره را ناعادلانه خواند و از ادامه مذاکره برای لغو ممنوعیت خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، میران فرید، مدیرکل شرکت خطوط هوایی عراق عصر امروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه ای ضمن اعلام این که سازمان هوانوردی اروپا از اواسط سال گذشته میلادی و به بهانه اوضاع نامناسب امنیتی و فعالیت گروه تروریستی داعش، تیم های بازرسی خود برای بازدید از شرکت های مورد تحریم جهت بازنگری در اقدامات اتخاذ شده را به این کشور نفرستاده، از تصمیم این نهاد در تمدید ممنوعیت پرواز هواپیماهای این شرکت بر فراز آسمان کشورهای اروپایی ابراز شگفتی کرد.

فرید ضمن تاکید بر این که سازمان هوانوردی اروپا همچنان در حق خطوط هوایی عراق که بیش از 60 درصد درخواست های آن را اجرا کرده، ناعادلانه رفتار می کند، خاطر نشان ساخت که فعالیت این شرکت در آسمان اروپا با مجوز یک شرکت خارجی بیش از دو سال است که با موفقیت ادامه دارد و درآمد زیادی از آن به دست آورده است.

مدیرکل خطوط هوایی عراق همچنین اعلام کرد که مذاکره برای دستیابی به مکانیزم بازرسی این شرکت از سوی تیم اعزامی سازمان هوانوردی اروپا با هدف لغو ممنوعیت پرواز هواپیماهای آن بر فراز این قاره در گزارش بعدی که ماه نوامبر آینده منتشر می شود، همچنان ادامه دارد.

این در حالی است که پیشتر انجمن خلبانان عراق اعلام کرده بود که سازمان هوانوردی اروپا در جدیدترین فهرست شرکت های فاقد حق پرواز بر فراز آسمان این قاره بار دیگر نام شرکت خطوط هوایی عراق را قرار داده و ممنوعیت پرواز هواپیماهای آن نیز به دلیل بی توجهی سازمان هوانوردی این کشور به هشدارهای سازمان ادامه یافته است.

لازم به ذکر است که سازمان هوانوردی اروپا در سال 2015 میلادی ورود هواپیماهای عراقی به حریم هوایی کشورهای این قاره را به دلیل عدم رعایت استانداردهای ایمنی هوانوردی ممنوع کرد و از آن زمان تاکنون نیز این شرکت ها پروازهای به مقصد اروپا را با مجوز اطلس جت ترکیه انجام می دهند و برای این کار نیز پول پرداخت می کنند.