انتشار:  چهارشنبه 30 خرداد  ::  20:25

مهمترین تحولات روز چهارشنبه 30/3/1397 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز چهارشنبه 30 خرداد 1397 در کشور ترکیه می اندازیم

 • احمد ترک: تنها جایگزین های سیستم موجود در ترکیه اینجه و آکشنر هستند

احمد ترک سیاستمدار برجسته کرد ترکیه در اظهاراتی با تاکید بر این که اردوغان به خاطر راضی نگه داشتن ملی گراهای ترک بر نبود مسئله کردها تاکید می کند گفت: تنها جایگزین های سیستم موجود "آکشنر" و "اینجه" هستند.

 • رئیس فراکسیون نمایندگان CHP به تبلیغ برای PKK متهم شد

سزگین تانری کولو نمایندۀ حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) و رئیس فراکسیون این حزب از سوی دادستانی آنکارا به تبلیغ برای گروه های کرد مخالف حکومت ترکیه متهم شد.

 • به درخواست پسر اردوغان، انتشار سخنرانی محرم اینجه ممنوع شد

انتشار سخنرانی محرم اینجه دربارۀ کشته شدن یک هنرمند در تصادف با پسر ارشد اردوغان و تبرئه شدن وی، به حکم دادگاه استانبول ممنوع شد.

 • صلاح الدین دمیرتاش: مداخله ترکیه در سوریه تنها برای ایجاد مانع در احقاق حقوق کردهای این کشور است

صلاح الدین دمیرتاش، نامزد حزب دموکراتیک خلق ها در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در اظهاراتی با اشاره به مداخلات ترکیه در سوریه عنوان کرده است: مداخله ترکیه در سوریه تنها برای ایجاد مانع در احقاق حقوق کردهای این کشور است

 • رئیس حزب هدی پار: PKK نتیجه نادیده گرفته شدن کردها در ترکیه است

مهمت یاووز، رئیس حزب اسلام گرای کردی هدی – پار که در میتینگ وان سخنرانی می کرد در اظهاراتی عنوان کرده است: حاکمیت سیاسی در ترکیه با گرفتار شدن در مسئله ناسیونالیسم باعث قهر ملت شده است. با تکیه بر ملی گرایی ترک همه را ترک معرفی کردند. زازاها و کردها نادیده گرفته شدند. PKK در واقع نتیجه نادیده گرفتن کردها است. تا زمانی که این اشتباه را تصحیح نکرده اند با نتایج بسیار وخیم تری روبه رو خواهند شد.

 • نخست وزیر ترکیه: به مبارزه با ترور در سوریه، عراق و قندیل ادامه خواهیم داد

بینالی یلدیریم، نخست وزیر ترکیه در اظهاراتی با تاکید بر این که برای نابود کردن ترور در منبج حضور دارند تصریح کرده است: به مبارزه با ترور در سوریه، عراق و قندیل ادامه خواهیم داد.

 • حمله به ستاد انتخاباتی حزب دموکراتیک خلق ها در استان شانلی اورفا

در تداوم حملات به ستادهای انتخاباتی حزب دموکراتیک خلق ها این بار در منطقه خلیلیه استان شانلی اورفا یک گروه ملی گرای ترک با تجمع مقابل ستاد انتخاباتی حزب دموکراتیک خلق ها در جاده آتاتورک این شهر ضمن آتش زدن پرچم های حزب، اقدام به تخریب ستاد کرده اند.

 • مراد قاراییلان: تمام احزاب سیاسی کرد ترکیه از HDP حمایت کنند

مراد قاراییلان، عضو شورای رهبری PKK در اظهاراتی با اشاره به انتخابات پیش رو در ترکیه عنوان کرده است: تمام احزاب سیاسی کرد ترکیه از HDP حمایت کنند.

 • کمال قلیچدار اوغلو: عملیات در قندیل با اهداف دیگری صورت می گیرد

کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در اظهاراتی با اشاره به عملیات قندیل عنوان کرده است: باید یادآوری کرد که 16 سال است هیچ عملیاتی درمنطقه قندیل از سوی حکومت طراحی نشده است. عملیاتی که اکنون علیه قندیل در حال پیگیری می باشد با اهداف دیگری صورت گرفته است.

 • 2 کشته و 1 زخمی در حمله راکتی نظامیان PKK به کاوران نظامی ارتش ترکیه

در حمله راکتی نیروهای نظامی PKK به کاروان نظامی ارتش ترکیه در پایگاه نظامی تپه هارکابیریم واقع در روستای مرزی اوزون دره در چوکورجای استان حکاری 2 نظامی ارتش ترکیه کشته و 1 نظامی دیگر زخمی شده اند.

 • پوسترهای دمیرتاش در مسیر عبور اردوغان در شانلی اورفا با پرچم های ترکیه پوشانده شد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که به شانلی اورفا سفر کرده است شهرداری این شهر در اقدامی عجیب تمام پوسترهای صلاح الدین دمیرتاش، نامزد حزب دموکراتیک خلق ها در انتخابات ریاست جمهوری را در مسیر گذری اردوغان از فرودگاه تا محل سخنرانی وی در میتینگ اورفا با پرچم های ترکیه پوشانده است.

 • اردوغان: قندیل را بر سر PKK خراب خواهیم کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که در میتینگ انتخاباتی خود در شانلی اورفا سخنرانی می کرد در اظهاراتی عنوان کرده است: قندیل را بر سر PKK خراب خواهیم کرد

 

کد خبرنگار: 30102