سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 31 خرداد  ::  14:58

جبار یاور دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان در گفتگو با کردپرس:

سکوت بغداد در قبال نقض حاکمیت عراق از سوی ترکیه‌ حاکی از توافق پنهانی طرفین است

سرویس عراق و اقلیم کردستان – دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان عراق، تصریح کرد که‌ سکوت بغداد در قبال تحرکات نظامی ترکیه‌ در شمال عراق از توافق پنهان طرفین در این باره‌ حکایت دارد.
 

سرلشکر جبار یاور دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان عراق در مصاحبه‌ با کردپرس، با اشاره‌ به‌ عملیات زمینی و هوایی ارتش ترکیه‌ در مرزهای اقلیم کردستان از سال 2007 به‌ بعد به‌ بهانه‌ حضور نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در این مناطق و خساراتی که‌ در نتیجه‌ این حملات به‌ ساکنان منطقه‌ وارد شده است، وجود توافق میان بغداد – آنکارا بر سر این عملیات ها را محتمل دانست.

یاور ضمن تاکید بر این که‌ بر اساس قانون اساسی، مسئولیت تامین امنیت مرزهای عراق بر عهده‌ حکومت مرکزی است، گفت: متاسفانه‌ واکنش ها و اعلام موضع مقامات و نهادهای حاکمیتی عراق به‌ نقض حاکمیت این کشور از سوی ارتش ترکیه‌ منفعلانه‌ است و تاکنون هیچ گونه‌ موضع گیری جدی و واکنش قوی از سوی بغداد در مقابل آنکارا مشاهده‌ نمی شود.

این مقام عالی رتبه‌ نظامی اقلیم کردستان در این مصاحبه‌ تفصیلی با کردپرس، که‌ مشروح آن طی روزهای آینده‌ منتشر می شود، نوع واکنش بغداد در مقابل تجاوزهای ارتش ترکیه‌ را حاکی از احتمال وجود توافق پنهانی میان طرفین دانست و گفت: چندین بار مقامات نظامی و سیاسی عراق و ترکیه‌ در بغداد و آنکارا نشست هایی در این باره‌ داشته‌ اند. در ظاهر مقامات عراقی اعلام می کنند که‌ هیچ توافقی با طرف تُرک برای ورود نظامی به‌ عراق نداشته‌ اند، اما مقامات ترکیه‌ تاکید دارند که‌ مقامات بغداد در جریان این تحرکات نظامی ترکیه‌ هستند و در این باره‌ توافق صورت گرفته‌ است.

وی تصریح کرد: سکوت مقامات دولت مرکزی عراق از جمله‌ نخست وزیر، ریاست و کمیسیون امنیتی پارلمان، وزارت دفاع و وزارت خارجه‌ عراق در مقابل 11 سال نقض حاکمیت ملی از سوی ارتش ترکیه‌ از طریق نقض حریم هوایی و توپباران و بمباران مناطق مرزی شمال عراق، معنا دار و احتمال توافق پنهانی در این باره‌ میان طرفین را تقویت می کند.