انتشار:  پنج‌شنبه 31 خرداد 1397  ::  18:33   

اوتاوا سیتی زن خبر داد:

قطع همکاری نظامی کانادا با اقلیم کردستان عراق

سرویس جهان- به نوشته اوتاوا سیتی زن، با قطعی شدن عدم ارسال سلاح های وعده داده شده به نیروهای پیشمرگ به اقلیم کردستان و متوقف شدن آموزش نیروهای پیشمرگ، به نظر می رسد کانادا به همکاری نظامی خود با اقلیم کردستان پایان داده است.

به گزارش کردپرس، کانادا از جمله کشورهایی بود که از سال 2014 و با ظهور داعش، به همکاری با کردهای عراق پرداخته است. این کشور حدود 100 نیروی نظامی را به اقلیم کردستان فرستاد تا به آموزش نیروهای پیشمرگ بپردازند. این کشور همچنین هواپیماهای باری خود را برای انتقال کمک های نظامی کشورهای خارجی به اقلیم کردستان به کار گرفت.

کانادا حدود دو سال پیش به کردها قول داد که محموله ای نظامی شامل سلاح های سبک و مهمات به ارزش 10 میلیون دلار برای کردها ارسال کند اما بنابر آنچه سایت خبری اوتاوا سیتی زن نوشته، این سلاحها به دو دلیل هیچ گاه به دست کردها نخواهد رسید. از طرف دیگر کانادا دیگر قصد ندارد نیرویی در اقلیم کردستان برای آموزش نظامی نیروهای پیشمرگ مستقر کند.

به نوشته این سایت، پس از اقدام کردها به برگزاری رفراندوم استقلال در راستای جدا شدن از عراق، مقامات کانادا نسبت به عدم ارسال این سلاح و در کنار آن با توجه به پایان یافتن جنگ سازمان یافته با داعش در عراق تصمیم قطعی گرفته اند. از سوی دیگر، دولت مرکزی عراق هرگز تمایلی برای صدور مجوز برای ارسال این سلاح ها به اقلیم کردستان  نداشته است بنابر این می توان گفت همکاری نظامی کانادا با لقیم کردستان و نیروهای کرد پایان یافته است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#اقلیم کردستان
#کردها
#کانادا
#عراق
#داعش
#سلاح