انتشار:  جمعه 1 تیر  ::  11:04

ایلنور چویک، مشاور ارشد اردوغان:

اردوغان رئیس جمهور پنج سال آیندۀ ترکیه است

سرویس ترکیه – ایلنور چویک معتقد است اردوغان در دور نخست انتخابات پیروز خواهد شد و در صورت کشیده شدن انتخابات به دور دوم پیروزی وی با اختلاف آرای بیشتر قطعی است.

به گزارش کردپرس، ایلنور چویک مشاور ارشد اردوغان معتقد است رجب طیب اردوغان رئیس جمهور فعلی ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری که روز یکشنبه برگزار خواهد شد، پیروز شده و برای یک دورۀ پنج سالۀ دیگر بر مسند ریاست جمهوری این کشور خواهد نشست.

چویک در یادداشتی در دیلی صباح نوشت: «همۀ نظرسنجی ها و شاخص ها نشان می دهند اردوغان برای یک دورۀ پنج سالۀ دیگر در این منصب باقی می ماند.»

اگرچه بسیاری بر این باورند که اردوغان برندۀ انتخابات ریاست جمهوری 24 ژوئن خواهد بود، اما برخلاف ادعای چویک، «همۀ نظرسنجی ها» نشان از پیروزی اردوغان ندارند. از جمله بر اساس آخرین نظرسنجی شرکت گزیجی، اردوغان حدود 48 درصد آرا کسب خواهد کرد و انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده خواهد شد تا اردوغان و محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق (CHP) در مقابل هم صف آرایی کنند.

چویک نامزد CHP را شکست خوردۀ قطعی انتخابات خواند و دربارۀ آیندۀ وی نوشت: «اینجه به زودی کسی نخواهد بود، مگر این که راهی پیدا کند و رهبر حزب خود شود.»

وی در یک یادداشت دیگر در تاریخ 19 ژوئن در همین روزنامه نوشت آرای اردوغان حدود 48 تا 52 درصد است و در صورت رفتن انتخابات به دور دوم، اردوغان با اختلاف آرای بیشتری برنده خواهد شد. چویک نوشت: «ناظران می گویند اگر انتخابات ریاست جمهوری همین یکشنبه تمام نشود، اردوغان در دور دوم با اختلاف آرای بیشتری برنده خواهد شد، زیرا رأی دهندگان راست گرایی که در دور نخست از او حمایت نکردند، یقیناً در دور دوم انتخابات در ماه جولای او را انتخاب خواهند کرد.»

کمتر از 48 ساعت تا آغاز رأی گیری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه باقی مانده است. این انتخابات در واقع مبارزۀ اردوغان و اپوزیسیون متحد ترکیه است.

 

کد خبرنگار: 30103