سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  جمعه 1 تیر  ::  12:38

به منظور جلوگیری از تقلب انتخاباتی:

اپوزیسیون ترکیه نیم میلیون ناظر برای انتخابات تعیین کرده است

سرویس ترکیه – با توجه به قوانین انتخاباتی جدید و شائبۀ تقلب در همه پرسی تغییر قانون اساسی سال 2017، احزاب اپوزیسیون و سازمان های مردم نهاد برای جلوگیری از تقلب در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی 24 ژوئن، بیش از 500 هزار ناظر برای حوزه های رأی گیری تعیین کرده اند.

به گزارش کردپرس به نقل از رویترز، احزاب اپوزیسیون و سازمان های مردم نهاد ترکیه اعلام کرده اند برای جلوگیری از تقلب در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی روز یکشنبه، 500 هزار ناظر و داوطلب برای نظارت بر فرایند اخذ و شمارش آرا در حوزه های رأی گیری مستقر خواهند کرد.

اپوزیسیون ترکیه که امیدوار است در این انتخابات به قدرت 16 سالۀ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور فعلی ترکیه پایان دهد، بر آن است که تغییرات اخیر در قانون انتخاباتی ترکیه و شائبۀ تقلب در همه پرسی تغییر قانون اساسی سال 2017، نگرانی ها در مورد برگزاری یک انتخابات عادلانه و شفاف افزایش داده است.

احزاب اپوزیسیون و سازمان های غیر دولتی 519 هزار داوطلب و کادر حزبی را برای نظارت بر 180 هزار حوزۀ رأی گیری سازمان دهی کرده اند.

در همه پرسی سال 2017 با تصمیم لحظۀ آخری شورای عالی انتخابات ترکیه، برگه های رأی فاقد مهر این شورا نیز معتبر و قابل شمارش اعلام شدند. مقامات اپوزیسیون و حقوق دانان اعلام کردند این اقدام مشروعیت انتخابات را زیر سؤال برده و ناقض قانون انتخابات بوده است.

یک مقام ارشد سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) پس از همه پرسی گفته بود این اقدام حدود 2.5 میلیون رأی را تحت تأثیر قرار داده است.

در ماه مارس امسال نیز پارلمان ترکیه قانونی را تصویب کرد که به موجب آن تصمیم شمارش برگه های رأی فاقد مهر قانونی و تثبیت شد و در برخی مناطق کردنشین ترکیه حوزه های رأی گیری جابجا گردید.

رضا تورمن قاضی سابق دادگاه حقوق بشر اروپا و نمایندۀ سابق اپوزیسیون در پارلمان ترکیه در این باره گفت: «تغییراتی که در قانون انتتخابات صورت گرفته، امنیت انتخابات را کاهش داده است.»

تورمن گفت: «واگذار کردن برگزاری انتخابات به بوروکراسی، نیروهای امنیتی و حکومت، به جای احزاب سیاسی، نگران کننده است.»

علاوه بر این، انتخابات ترکیه در شرایطی برگزار می شود که وضعیت فوق العاده در سراسر این کشور حاکم است و قدرت فاقد نظارت و کنترل نشده ای به حزب حاکم داده است که از آن برای فشار بر احزاب اپوزیسیون استفاده می کند.

 

کد خبرنگار: 30103