انتشار:  جمعه 1 تیر  ::  20:21

پژوهشگر شورای روابط خارجی روسیه در مصاحبه با کردپرس:

مطالبات کُردی دیگر برای قدرت های منطقه ای و جهانی اهمیتی ندارد

سرویس جهان- تیمور اخمتوف به خبرگزاری کردپرس گفت: کردها بویژه کردهای سوریه به این دلیل این که مطالبات آنها دیگر برای قدرت های منطقه ای و جهانی اهمیت ندارد نمی توانند به آنچه که می خواهند از جمله خودمختاری سیاسی دست یابند.
 

به گزارش کردپرس، زمانی کردها بویژه در سوریه در جنگ با داعش طلایه دار بودند و مهم ترین متحد غرب محسوب می شدند. این موضوع هم در مورد آمریکا که کردها را به عنوان متحد در عراق و سوریه برگزید و هم در مورد روسیه که اولین دفتر سیاسی کردهای سوریه را در مسکو ایجاد کرد صدق می کرد اما با توافقاتی که در دو ماه گذشته میان ترکیه و آمریکا و روسیه در مورد کردهای سوریه صورت گرفته آنها کنترل خود برمناطقی از جمله منبج و عفرین را از دست داده اند. از سوی دیگر ترکیه به طور کم سابقه ای فشار بر کردهای سوریه و ترکیه را افزایش داده است. تیمور اخمتوف پژوهشگر شورای روابط خارجی روسیه در مصاحبه با کردپرس وضعیت کردها در ترکیه و سوریه را نامطلوب توصیف کرد زیرا به نظر وی کردها دیگر اهمیتی برای قدرت های منطقه ای و جهانی ندارند. وی به کردپرس گفت: کردها در ترکیه و سوریه با فشارهای بیشتری روبه رو خواهند شد و تنها مسیر باقی مانده برای کردهای سوریه توافق با دمشق و روسیه است.

مشروح مصاحیه کردپرس با تیمرو اخمتوف:

کردپرس: بشار اسد اخیرا گفته است کردها یا از طریق مذاکره و یا با زور باید مناطق تحت کنترل خود را به دولت مرکزی واگذار کنند. کردها برای مذاکره اعلام آمادگی کرده اند. آیا کردها و دولت دمشق می توانند به توافق برسند؟ آیا کردها در این مذاکره می تواند رضایت دمشق را ایجاد منطقه خودمختار کردی کسب کنند؟

تیمور اخمتوف: حزب کردی اتحاد دموکراتیک یا PYD در وضعیت بسیار خطرناکی قرار گرفته است. به این خاطر که ترکیه هیچ وقت پروژه سیاسی این حزب را نخواهد پذیرفت و به دنبال دخالت نظامی در دیگر مناطق تحت کنترل کردهای سوریه پس از خروج آمریکا است. از طرف دیگر، PYD به طور فزاینده ای به واشنگتن متکی است. تنها راه حل سوم رفتن به سمت دمشق است. با وجود آمادگی طرفها برای مذاکره، منافع سیاسی PYD محدود خواهد بود زیرا نه دمشق، نه عراق، نه ترکیه و نه دیگران یک منطقه خودمختار از نظر سیاسی را برای کردها نمی خواهند.

کردپرس: آیا می توان گفت که با توجه به توافق روسیه با ترکیه در مورد عفرین و توافق آمریکا با ترکیه در مورد منبج، هر دو کُردها را فروختند؟

تیمور اخمتوف: خواسته های کردها اکنون اهمیت زیادی برای قدرتهای منطقه ای و جهانی ندارد. از نظر روسیه، اهمیت در کنار خود نگاه داشتن ترکیه است و آمریکا نیز در مورد ترکیه چنین فکر می کند. بنابر این، هیچ کس حاضر نیست روابط خوب خود با ترکیه را قربانی کردهای سوریه کند.

کردپرس: سیاست ترکیه در تعقیب پ.ک.ک را در عراق و YPG را در سوریه چگونه ارزیابی می کنید؟

تیمور اخمتوف: مقابله با پ.ک.ک و YPG و به طور کلی با کردها جزئی از یک استراتژی گسترده در ترکیه است. آنکارا می خواهد بر مناطق مرزی با ترکیه در جنوب کنترل داشته و یا اقدام به منطقه حائل در مرزهای خود با سوریه و عراق در جهت رفع تهدید پ.ک.ک کند.

کردپرس: در مورد تاثیر انتخابات ترکیه بر سرنوشت کردها در ترکیه و سوریه چه نظری دارید؟

تیمور اخمتوف: هم رهبران سیاسی و هم رهبران نظامی در ترکیه به توافق مخفیانه ای برای مبارزه مشترک با پ.ک.ک دست یافته اند. بنابر این، اگر اردوغان انتخابات را ببرد تا جای ممکن سیاست سرکوب کردهای سوریه را دنبال خواهد کرد. البته در برخی موارد آنکارا ترجیح می دهد مسئله پ.ک.ک و PYD را از طریق سیاسی حل و فصل کند.

کردپرس: آیا در نهایت، کردهای سوریه می توانند دستاوردهای خود را حفظ کنند؟

تیمور اخمتوف: به نظر من، PYD فقط از طریق همپیمانی نزدیک تر با آمریکا می تواند پروژه سیاسی روژاوا را حفظ کند اما آمریکا نمی خواهد تا ابد در سوریه بماند و نمی خواهد رابطه اش را با ترکیه به خطر بیاندازد. دیر یا زود، کردها باید با دمشق و روسیه توافق کنند و به خودمختاری محدود البته فقط در زمینه حقوق فرهنگی و نه سیاسی راضی شوند.

کد خبرنگار: 40101