انتشار:  شنبه 2 تیر  ::  11:19

جذب سرمایه و توریسم؛ راهکار استاندار کرمانشاه برای افزایش درآمد شهرداری ها

سرویس کرمانشاه- استاندار كرمانشاه گفت: امروز براي خلق درآمد جديد در شهرداري ها نياز به جذب سرمايه  و توريسم داريم لذا شهرداري ها بايد مسير درآمدهاي خود را به سمت خلق درآمدهاي جديد كه در افزايش سرانه درآمد مردم تاثيرگذار باشد، تغيير دهند.

به گزارش کردپرس؛ مهندس هوشنگ بازوند در ديدار اعضاي شوراي اسلامي و شهرداران شهرهاي هرسين و بيستون كه در محل سالن جلسات فرمانداري اين شهرستان برگزار شد، افزود: بر اساس قانون اساسي، اختيارات شهر به مردم واگذار شده و مردم هم درانتخابات، شورايي را انتخاب مي كنند كه در مديريت شهري جايگزين دولت باشد.

وي خاطرنشان ساخت: اعضاي شورا بايد با خلاقيت، ابتكار و ايده جديد به دنبال بسترسازي مناسب در شهرها به منظور حل مشكلات باشند اما به لحاظ اينكه اين شهرها داراي مشكلات عديده اي هستند ما هم براي حل مشكلات شهري بايد ورود پيدا كنيم و تا حد امكان به حل مسائل موجود بپردازيم.

وي با بيان در انتخابات شورا مردم به اعضاي شورا، راي سياسي نمي دهند بلكه راي آنها از جنس عمران، آباداني و اقتصادي است، اظهار داشت: مردم در انتخابات شورا به دنبال اين هستند كه با راي دادن به اعضاي شورا وضعيت عمران شهري و اقتصادي آنها بهبود پيدا كند لذا اعضاي شورا بايد در عمل به اين مطالبه و درخواست مردم پاسخ دهند و با پشتكار و ايده هاي جديد به دنبال ايجاد فضاي بهتري براي آنان باشند.

استاندار كرمانشاه گفت: با تشكيل شوراي اسلامي شهرها و روستاها به دنبال تمرين دمكراسي در كشور هستيم و شوراها با گذشت زمان بهتر و بيشتر كارايي خود را نشان داده اند.

مهندس بازوند با بيان اينكه ما اعضاي شوراها را جزء خانواده كاري خود مي دانيم، گفت: به اين لحاظ شوراها را جزء خانواده كاري خود مي دانيم چون اگر مشكلي براي آنان پيش بيايد اين وزرات كشور و استانداري ها هستند كه بايد به دنبال مشكلاتشان باشند.

وي عمكلرد شهرداري ها را در گرو رضايتمندي مردم به ويژه گردشگران عنوان كرد و گفت: زماني كه گردشگري وارد يك شهر مي شود چنانچه با امكانات و فضاي شهري مناسبي روبرو شود اين فرد بهترين مبلغ براي جذب گردشگر براي آن شهر خواهد بود لذا عملكرد شهرداري همواره درمعرض ديد همگان قرار دارد.

استاندار كرمانشاه ادامه داد: شورا بايد مشاركت مردم را در اجراي كارها و برنامه هاي مربوط به عمران و آباداني جذب نمايد و چنانچه مردم در اين زمينه مشاركت داشته باشند علاوه بر اينكه اجراي پروژه ها با سرعت و كيفيت بيشتري دنبال مي شود، زمينه جذب رضايتمندي و خلق سرمايه هاي جديد براي شهر فراهم مي شود.

مهندس بازوند يكي از راه هاي جلوگيري از مهاجرت در شهرهاي كوچك  را مشاركت پذيري شهرندان عنوان كرد و بيان داشت: زماني كه شهروندان در اجراي برنامه ها مشاركت داشته باشند اين مشاركت پذيري دلسوزي به همراه دارد و زماني كه دلسوزي وجود داشته باشد، تعلق خاطر ايجاد مي شود و زماني كه تعلق خاطر صورت گرفت به جهت اينكه اين مهم ريشه در فرهنگ و اقتصاد و مسائل اجتماعي دارد ديگر افراد به ويژه افراد نخبه و داراي مكنت مالي مهاجرت نخواهند كرد و تلاش مي كنند كه در شهرهاي خود بمانند.

مقام عالي استان با بيان اينكه ديگر درآمدهاي سنتي در شهرداري ها پاسخگوي رفع مشكلات نيست، گفت: امروز براي خلق درآمد جديد در شهرداري ها نياز به جذب سرمايه  و توريسم داريم و شهرستان هرسين و به ويژه شهر بيستون با توجه به ظرفيت هاي خاص گردشگري خود مي تواند مسير درآمدهاي خود را به درآمدهاي جديد كه در افزايش سرانه درآمد مردم تاثيرگذار باشد، تغيير دهد.

وي ادامه داد: بايد سرمايه هاي بخش خصوصي و سرمايه گذاران در اجراي برنامه ها و پروژه ها بكار گرفته شوند تا شاهد رونق و بهبود وضعيت اقتصادي مردم در شهرها باشيم و در اين راستا اعضاي شورا با ارائه راهكارها در جذب سرمايه بخش خصوصي نقش مهمي به عهده دارند.

استاندار كرمانشاه در پايان گفت: شهر بيستون ظرفيت بسيار بزرگي براي جذب توريسم و سرمايه دارد و همه بايد توجه داشته باشيم كه محور توسعه در اين شهر بايد گردشگري و خدمات باشد.