انتشار:  شنبه 2 تیر  ::  12:02

سی ان ان:

محرم اینجه و کُردها مهم ترین چالش اردوغان در انتخابات

سرویس جهان- محرم اینجه نامزد حزب جمهوریخواه خلق با جذب جمعیت کردهای مخالف اردوغان به مهم ترین چالش وی در این انتخابات تبدیل شده اند.

 

به گزارش کردپرس، انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه فردا 24 ژوئن برگزار می شود. به گفته برخی تحلیلگران، اردوغان برای اولین بار در طول بیش از یک دهه حکومت بر ترکیه با رقبای جدی روبه رو شده است.

بر اساس گزارش سی ان ان، اردوغان این بار با رقیبی متفاوت از رهبران گذشته حزب جمهوری خواه خلق روبه روست و آن کسی نیست جز محرم اینجه، نامزد حزب CHP. وی کسی است که به رای کردها نیز دست پیدا کرده و این دو با هم کرسی ریاست جمهوری اردوغان را تهدید می کنند.

از سوی دیگر، اسلی آیدین تاشباش از اندیشکده شورای اروپایی روابط خارجی معتقد است ضعف اقتصادی  ترکیه در حال حاضر یکی دیگر از نقطه ضعف های اردوغان است و وی نمی تواند بگوید که من را انتخاب کنید تا اقتصاد را بهتر کنم زیرا وی و حزبش مدتهاست حکومت را در دست دارند.

وی می گوید اردوغان در گذشته فقط با خودش در انتخابات رقابت می کرد اما این بار رقابت میان وی و محرم اینجه است.

به نوشته سی ان ان، دیدار محرم اینجه با صلاح الدین دمیرتاش، سیاستمدار محبوب کردها در زندان که او نیز یکی از نامزدهای انتخابات است باعث گرویدن کردها به سمت نامزد CHP شده و محرم اینجه به رای بزرگترین اقلیت ساکن در ترکیه  نیز دست پیدا کرده است که می تواند تاثیر جدی بر انتخابات بگذارد.

کد خبرنگار: 40101