انتشار:  شنبه 2 تیر  ::  14:18

کُردها در انتخابات ترکیه به که رای می دهند؟

سرویس جهان- به نوشته الجزیره، میلیونها رای کردهای ترکیه در انتخابات روز یکشنبه این کشور با تغییر موازنه در پارلمان یک عامل کلیدی در این انتخابات خواهد بود.

 

به گزارش کردپرس، انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه فردا برگزار می شود. حزب کردگرای دموکراتیک خلق ها یا hdp تلاش می کند با کسب 10 درصد آراء انتخابات هم آستانه ورود به پارلمان را کسب کند و هم مانع کسب اکثریت پارلمان از سوی حزب حاکم عدالت و توسعه این کشور به راست رجب طیب اردوغان شود. کردها که می توانند به نامزد کرد خود به نام صلاح الدین دمیرتاش نامزد حزب HDP در انتخابات ریاست جمهوری رای دهند، به گفته تحلیلگران در دور دوم نیز با توجه به این که دمیرتاش توانایی رقابت با اردوغان را ندارد، با رای دادن به اینجه احتمال غلبه وی بر اردوغان را بالا ببرند.

به نوشته الجزیره، در انتخابات گذشته رای کردهای ترکیه میان حزب دموکراتیک خلق ها یا HDP و حزب حاکم عدالت و توسعه تقسیم می شد اما در انتخابات امسال وضع یک مقدار تغییر کرده است.

زحیلا گولوم، نامزد حزب HDP در استانبول به الجزیره گفته است حزب ما نه تنها نماینده کردها بلکه نمایانگر همه طیف ها و طبقات مختلف در ترکیه است. اما رای کُردها برای ما مهم است زیرا برقراری دموکراسی بدون توجه به مسئله کردها میسر نمی شود. رای کردها در این انتخابات سرنوشت ساز است.

اتین محجوبیان، مشاور سابق حزب حاکم عدالت و توسعه می گوید که رای کردها در برنده شدن حزب کردی HDP تاثیر زیادی دارد. وی به الجزیره گفته است عامل مهمی که تعیین می کند که این حزب به پارلمان راه پیدا می کند یا نه رای کردهاست.

وی با اشاره به این که کردها 15 درصد رای دهندگان را در ترکیه تشکیل می دهند احتمال داد برخی رای دهندگانی که تصمیم به حمایت از حزب جمهوری خواه گرفته اند تصمیم خود را عوض کنند و به HDP رای دهند.

الجزیره تاثیر رای کردها بر پیروزی های گذشته رجب طیب اردوغان و حزب حاکم را فوق العاده توصیف کرده و این امر را به سبب برنامه های اردوغان برای تدریس زبان کردی و مذاکره با پ.ک.ک بر سر روند صلح دانسته است اما یادآوری می کند اکنون دیگر چیزی به نام آتش بس میان پ.ک.ک و دولت ترکیه وجود ندارد و سخت گیری بر کردها به برنامه حاکمیت در ترکیه بازگشته است.

گولوم معتقد است کردهای بسیاری که سابقا به اردوغان وحزبش رای می دادند اکنون بعد از توقف روند صلح به وی و حزبش رای نخواهند داد.

اما یاسین اکتای، مشاور ارشد اردوغان و نماینده حزب حاکم در سرت می گوید به سبب آرامشی که دولت و حزب حاکم در جنوب ترکیه برقرار کرده و پ.ک.ک را از این منطقه بیرون رانده، مردم کرد بار دیگر به اردوغان و حزبش رای خواهند داد. وی معتقد است که کردها در گذشته به دلیل فشار پ.ک.ک به حزب کردی HDP رای داده اند اما اکنون این فشار وجود ندارد.

وی به الجزیره گفت کردها به سبب این که حزب عدالت و توسعه به سیاست انکار کردها پایان داده و اکنون آنها می توانند به زبان کردی صحبت کرده و در تلویزیون ترکیه برنامه هایی به زبان کردی را تماشا کنند ممنون و سپاسگذار هستند.

کد خبرنگار: 40101