انتشار:  شنبه 2 تیر  ::  14:24

هشدار دولت باغچلی نسبت به احتمال فروپاشی ائتلاف AKP - MHP

سرویس ترکیه – دولت باغچلی هشدار داد در صورتی که حکومت ترکیه به اشتباهات خود ادامه دهد، ائتلاف جمهور به پایان خواهد رسید.

به گزارش کردپرس به نقل از حریت، دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی ترکیه (MHP) به متحد خود در ائتلاف جمهور، یعنی حزب عدالت و توسعه (AKP)، هشدار داد که اگر حکومت اشتباهات خود را تکرار کند، ائتلاف جمهور به پایان خواهد رسید.

باغچلی گفت: «ما گفته ایم که در انتخابات ریاست جمهوری از رجب طیب اردوغان حمایت می کنیم. در نتیجه وی رئیس قوۀ مجریه خواهد شد. اما ما می خواهیم MHP در پارلمان قدرتمند باشد. اردوغان می تواند حکومت را به هر شکلی که می خواهد تشکیل دهد، این به خودش مربوط است. اگر اشتباه احمد داود اوغلو را تکرار کنند، همه چیز تمام خواهد شد.»

باغچلی همچنین از برخی نامزدهای AKP انتقاد کرد و گفت: «هشدار من دربارۀ ائتلاف جمهور متوجه برخی نامزدهای AKP است. AKP باید آگاه باشد و ببیند. آنها از MHP انتقاد می کنند و به شیوۀ متفاوتی سخن می گویند.»

AKP برای تصویب تغییرات قانون اساسی به منظور تغییر سیستم حکومتی ترکیه از پارلمانی به ریاستی به کمک MHP نیاز داشت و در آستانۀ انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی زودهنگام نیز، اردوغان برای رئیس جمهور شدن و MHP نیز با توجه به جدایی بخشی از حزب، برای ورود به پارلمان به هم نیاز پیدا کردند و با تغییر در قانون انتخابات ائتلاف جمهور را تشکیل دادند.

 

کد خبرنگار: 30103