انتشار:  شنبه 2 تیر  ::  16:01

خبرگزاری دولتی ترکیه ناظران خارجی را به تلاش برای لکه دار کردن انتخابات متهم کرد

سرویس ترکیه – خبرگزاری آناتولی ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا را متهم کرد که قصد دارند در صورت شکست اپوزیسیون، با طرح شائبۀ تقلب در انتخابات، ترکیه را به آشوب بکشانند.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری تحلیلی احوال، خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه ادعا کرد تعدادی از ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) که قرار است بر انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی فردا (یکشنبه) نظارت کنند، قصد دارند با زیر سؤال بردن فرایند اخذ و شمارش آرا در ترکیه آشوب ایجاد کنند.

OSCE یکی از هست سازمان بین المللی است که بر انتخابات ترکیه نظارت خواهد کرد. این سازمان در ماه می اعلام کرد در پاسخ به نگرانی های اپوزیسیون ترکیه نسبت به احتمال تقلب گسترده، در این انتخابات در مقایسه با انتخابات های پیشین شمار ناظران خود را افزایش خواهد داد.

خبرگزاری آناتولی به نقل از مقامات امینی اعلام کرد تا کنون 400 ناظر OSCE برای نظارت بر انتخابات وارد ترکیه شده اند.

این خبرگزاری نوشت برخی از ناظران OSCE تاکتیک هایی به اعضای اپوزیسیون آموزش داده اند که به کمک آنها بتوانند بر نتایج انتخابات سایه بیندازند. به نوشتۀ آناتولی این ناظران از موضوع فرصت های نابرابر برگزاری کمپین انتخاباتی و استفاده از منابع و امکانات عمومی توسط حزب عدالت و توسعه (AKP)، برای ترسیم تصویری از انتخاباتی ناعادلانه در روز یکشنبه استفاده خواهند کرد.

این اظهارات آشکارا اعتراف به ناعادلانه بودن شرایط پیشا انتخاباتی است که در کنار تغییرات لحظه آخری و معنادار قانون انتخابات شائبۀ قصد تقلب توسط اردوغان و حزب وی را تقویت کرده است.

 

بیشتر بخوانید:

تحلیل گران دربارۀ نتایج انتخابات ترکیه چه می گویند؟

اردوغان برنده می شود، به هر وسیله ای که باشد / هنری ج. بارکی

اپوزیسیون ترکیه به پیروزی در انتخابات خوش بین است / عرب ویکلی