انتشار:  جمعه 10 آبان 1398  ::  15:40   

عضو شورای مرکزی اتحادیه میهنی کردستان در گفتگو با کردپرس:

ترکیه به سرنوشت سوریه و عراق دچار می شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان - عطا سراوی تحلیل گر سیاسی و عضو شورای مرکزی اتحادیه میهنی کردستان در گفتگو با کردپرس، ضمن تشریح ابعاد کشته شدن ابوبکر البغدادی و چرایی انجام این عملیات از سوی آمریکا در مقطع کنونی، ترکیه را به عنوان اشغالگر در سوریه و عراق معرفی و پیش بینی کرد این کشور هدف بعدی جنگ های منطقه ای خواهد بود.

عطا سراوی عضو شورای مرکزی اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) در گفتگو با کردپرس درباره کشتن ابوبکر البغدادی، خلیفه خودخوانده داعش در مقطع کنونی که انتقادات از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در موضوع عقب نشینی از سوریه و پشت کردن به کردها اوج گرفته، گفت: کشته شدن رهبر داعش به عنوان یک قاتل و جنایتکار تحت هر شرایطی برای کردها خبر مسرت بخشی بود. کردها در عراق و سوریه؛ شنگال، کرکوک، عفرین و کوبانی و وحشیگری گروه های تروریستی و  رادیکال را از یاد نبرده اند.

سراوی در ادامه افزود: هر چند بر اساس گفته آمریکایی ها و خود نیروهای کرد سوری، نیروهای سوریه دمکراتیک (هسد) در طرح کشتن ابوبکر البغدادی نقش آفرینی کردند، اما نباید این مهم را از نظر دور داشت که بدون شک یکی از اهداف این اقدام، کاهش فشارها بر آمریکا و رئیس جمهور این کشور بود. شاهدیم که اعتراضات در آمریکا و کشورهای اروپایی به ترامپ به دلیل تصمیمی که در قبال شمال سوریه اتخاذ کرد، بالا گرفت. تصمیم و اقدامی که به عقیده من پشتیبانی تمام و کمال از ترکیه در اشغالگری این کشور و کشتاری است که در مناطق کردی شمال سوریه  به راه انداخته است.

این تحلیل گر سیاسی، تصریح کرد: اگر ابوبکر البغدادی خلیفه داعش بود، رجب طیب اردوغان سلطان آن ها است و می بایست وی تنبیه و مجازات می شد. ترکیه  تحت رهبری حزب عدالت و توسعه و اردوغان تبدیل به کریدور صدور ترور به منطقه شده است.  فشار زیادی از سوی افکار عمومی جهانی بر ترکیه و رئیس جمهور آمریکا است. بدون شک یکی از اهداف عملیات کشتن بغدادی  در مقطع کنونی، کاهش این فشارها بوده است.

کارشناس مسائل نظامی در ادامه، ضمن اشاره به این که در مجموع حذف تروریست ها و به ویژه رهبران آن ها مثبت و مسرت بخش است، افزود: می بایست رهبران گروه های تروریستی به ویژه داعش دستگیر و دادگاهی می شدند تا واقعیات پشت پرده و عوامل و اهداف درندگی و انسان کشی های این سازمان ها به ویژه تحت عناوین دینی برای همگان آشکار می شد. اسامه بن لادن کشته و  جسد وی به دریا انداخته شد، ابوبکر البغدادی هم همین سرنوشت را داشت. بهتر آن بود آن ها دادگاهی می شدند تا پرده از واقعیات برداشته می شد. حتی صدام حسین رئیس جمهور مخلوع عراق هم که دستگیر و دادگاهی شد همین سرنوشت را داشت و پیش از آن که در دادگاه واقعیات را بیان کند، با عجله به دار آویخته شد.

سراوی در ادامه تصریح کرد: یقینا تمامی سازمان ها و گروه های تروریستی و حتی دیکتاتورهایی چون صدام که به ملت های خود ظلم و اجحاف می کنند از طریق سازمان های امنیتی بین المللی به وجود آمده و به کار گمارده شده اند. آن ها نماینده دین یا تبلور اراده ملت ها نیستند و هیچ نوع پایبندی ای به ملت ها و کشورهای خود ندارند. شخصا سفرهای بسیاری به اروپا، آمریکا و کشورهای غربی داشته ام، در این کشورها سازمان های تندرو تاسیس می شود و زمینه را برای رشد آن ها فراهم می آورند و حتی برایشان مساجد و مراکز خاص تاسیس می کنند و پشتیبانی دارایی می شوند. گروه های سلفی و جهادی و امثال آن ها در غرب؛ تشکیل، تعلیم و تقویت می شوند و آن ها را راهی خاورمیانه و کشورهای ما می کنند. از این طریق کشورهای منطقه را ویران می کنند و خطر رادیکالیسم را از کشورهای خود دور می سازند. مهم تر از هر چیز، اصلی ترین هدف خود را که ضربه زدن به دین و فرهنگ و تمدن ما است، تحقق می بخشند. منطقی نیست انسانی که مقید و پایبند به دین و سرزمین خود باشد آن ها را نابود کند، همان جنایاتی که در عراق و سوریه و به ویژه در حق کردها روا داشته شد. این در حالی است که تفکر تندروی جایی در جامعه کردستانی و فرهنگ این مردم ندارد.

سیاستمدار کرد عراقی درباره تاثیرات کشته شدن ابوبکر البغدادی بر داعش و آینده این گروه گفت: باز هم تاکید می کنم که داعش و گروه های مشابه از سوی سازمان های اطلاعاتی غربی تاسیس شده اند و به ویژه رهبران آن ها گمارده این سازمان ها هستند و تاریخ مصرف دارند و هرگاه ماموریت آن ها پایان یافت حذف خواهند شد. بدون شک حذف البغدادی برای مدتی فعالیت های این گروه را تحت الشعاع قرار خواهد داد، اما همه این گروه ها و اعضا و رهبرانشان تربیت شده مکتبی هستند که هنوز هم وجود دارد و عوامل و دلایل تاسیس آن ها هم به قوت خود باقی است. تضعیف داعش در کوتاه مدت محتمل است. پس از البغدادی یک ترکمان را به رهبری سازمان انتخاب کردند تا این بار نفرت از این طیف قومی افزایش یابد و همان روند پیشین به نحوی دیگر در ایجاد نفرت میان طیف های قومی و دینی و تداوم خونریزی در منطقه تکرار شود.

این کارشناس مسائل نظامی درباره وضعیت کنونی و آینده اقلیم کردستان و دیگر مناطق عراق از لحاظ امنیتی به ویژه پس از کشته شدن رهبر داعش، گفت: متاسفانه شاهد وضعیت پیچیده و وخیم شدن اوضاع امنیتی هستیم. این مهم را باید در دایره ای بزرگتر تحلیل کرد که شامل عراق، سوریه، یمن و لبنان می شود به ویژه که این کشورها به میدان جنگ های نیابتی تبدیل شده اند. در این باره لازم است اشاره ای به ترکیه داشته باشم، به عقیده من اوضاع سیاسی و امنیتی ترکیه رو به وخامت خواهد نهاد. اردوغان در اوج تکبر و غرور به دنبال رهبری کشورهای اسلامی سنی نشین است و رویای سلطانی جهان اسلام را در سر می پروراند و با توجه به سیاست و رویکرد چند ساله اخیر ترکیه، پیش بینی وقوع جنگ بزرگی در منطقه را دارم که ترکیه را در برخواهد گرفت. برنامه برای کاهش قدرت و نفوذ و تضعیف ترکیه  و نابودی رویای اردوغان برای احیای خلافت عثمانی و تبدیل ترکیه به عراق و سوریه ای دیگر در جریان است. تحت هر شرایطی مردم تنها آسیب دیدگان جنگ در هر یک از کشورهای منطقه هستند.

وی در پایان در خصوص احتمال تکرار سناریو شمال سوریه از سوی ترکیه در اقلیم کردستان عراق، با توجه به حضور نظامی و اطلاعاتی در این اقلیم، گفت: بدون شک ترکیه به دنبال اجرای همان برنامه شمال سوریه یعنی لشکرکشی به اقلیم کردستان است، اما همانگونه که امپراطوری عثمانی تجزیه و نابود شد، آینده اشغالگری ترکیه در منطقه از قبرس گرفته تا سوریه و اقلیم کردستان همان سرنوشت خواهد بود.

* مصاحبه: حسن صالحی سرویس عراق و اقلیم کردستان خبرگزاری کردپرس