انتشار:  سه‌شنبه 14 آبان 1398  ::  12:25   

پژوهشگر مرکز چتم هاوس در گفتگو با کردپرس مطرح کرد:

احتمال پذیرش محدود حقوق کردها از سوی روسیه و سوریه

سرویس جهان- دکتر دیوید باتر، پژوهشگر مسائل خاورمیانه در موسسه چتم هاوس به کردپرس گفت: سیاست آمریکا در مورد سوریه منسجم نیست و هیچ کس به درستی نمی داند که دونالد ترامپ، رییس جمهور این کشور از سوریه چه می خواهد اما روسیه و سوریه احتمالا با برخی از حقوق کردهای متحد آمریکا موافقت خواهند کرد.

 

به گزارش کردپرس، بعد از چند سال همکاری میان کردهای سوریه و دولت آمریکا در زمینه مبارزه با داعش، واشنگتن بعد از توافق با ترکیه، نیروهای خود را از شمال سوریه خارج کرد و به ترکیه اجازه داد به کردهای سرویه حمله کند. کردها ترامپ و آمریکا را به خیانت متهم می کنند. کردها در مبارزه با داعش در سوریه، بیش از 11000 تن از نیروهای خود را از دست داده اند و اکنون با انتقاد از سیاست آمریکا، این کشور را به خیانت متهم می کنند.

دیوید باتر، تحلیلگر مسائل سیاسی، اقتصادی و تجاری خاورمیانه، درباره پیامد رها شدن کردها از سوی آمریکا به کردپرس گفت: کردها دیگر نمی توانند به آمریکا اعتماد کنند و از آنجایی که نیروهای دولتی سوریه در کوتاه مدت و از طریق زور نمی توانند بر مناطق تحت کنترل کردها تسلط پیدا کنند، دمشق و مسکو احتمالا با برخی حقوق کردها موافقت خواهند کرد. وی در مصاحبه خود با کردپرس تاکید کرد اکنون روسیه بازیگر اصلی در سوریه است و دولت دمشق را در بازپس گیری تمام قلمرو این کشور حمایت خواهد کرد.

متن کامل مصاحبه کردپرس با دکتر دیوید باتر:

کردپرس: ترکیه فعلا عملیات های خود را متوقف کرده و دولت ترامپ علیرغم مخالفت دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، نیروهای آمریکا را از شمال سوریه خارج کرده است. درباره تحولات اخیر چه نظری دارید؟

دیوید باتر: به نظر می رسد که بازگشتی در مورد تصمیم اخیر ترامپ وجود ندارد و این تصمیم وضعیت را تغییر داده است. سوال این است که دیگر طرفین چگونه با وضعیت کنونی تعامل می کنند. گفتگوهایی میان کردها و روسیه از یک طرف و روسیه و ترکیه از طرف دیگر درباره این وضعیت وجود داشته است. این مسئله احتمالا تغییراتی در این منطقه ایجاد خواهد کرد. همزمان دمشق نیز می خواهد منطقه تحت کنترل کردها را در اختیار بگیرد و از آنجایی که اولویت های ترکیه در سوریه تغییر پیدا کرده است و احتمال دارد روسیه بر گفتگوی احتمالی میان ترکیه و سوریه نظارت کند، این بهترین فرصت برای بشار اسد اسد تا بر این منطقه کنترل پیدا کند.

احتمالا روسیه خواستار تضمین برخی حقوق کردها و نیز ایفای نقش از سوی آنها در سوریه و نیز کمیته تدوین قانون اساسی این کشور خواهد شد. در هیمن حال، امریکا نیزمی خواهد بر برخی میدان های نفتی سوریه کنترل داشته باشد تا از تصرف این میدانها توسط داعش جلوگیری کند. اما این مسئله بستگی زیادی به تمایل کردها به همکاری با آمریکا در این زمینه دارد.

کردپرس: آیا فکر می کنید که کردها و آمریکا قصد داشته باشند به صورت مشترک بر برخی میدان های نفتی سوریه کنترل داشته باشند؟

 دیوید باتر: من فکر می کنم این مسئله، حداقل در کوتاه مدت اتفاق خواهد افتاد زیرا آمریکا از آن بیم دارد که معلوم نیست بعد از خروج این کشور از سوریه چه کسی بر این میدانها کنترل خواهد داشت. از آنجایی که داعش در طرف دیگر فرات به نیروهای دولتی سوریه هنوز هم حمله می کند ممکن است این میدانها به دست نیروهای داعش بیفتد. احتمال کنترل نیروهای دولتی سوریه هم بر این میدانها وجود دارد.

عدم توانایی آمریکا برای جلوگیری از توقف روند تحولات در این منطقه، آنهم در درازمدت، با توجه به این که آمریکا نمی تواند دیگر روی هیچ طرفی حساب کند و نیروهای آمریکایی پس از خروج از سوریه و ورود به اربیل آنها استقبال نشد، مایوس کننده و باعث سرشکستگی خواهد بود. این امر به این دلیل است که دیگر هیچ کس به طرف آمریکایی اعتماد ندارد و آنهایی که در این منطقه هستند نمی توانند دیگر به آمریکا اعتماد کنند. به همین دلیل، آمریکا مجبور است طور دیگری عمل کند. راجع به جمعیت کرد و عرب در شرق و شمال سوریه، تمایل زیادی برای همراهی با دولت وجود ندارد اما آنها انتخاب های زیادی ندارند.

کردپرس: چرا آمریکا در زمانی که هنوز تنشها در سوریه فروکش نکرده اقدام به خروج نیروهایش از مناطق کردنشین کرد؟ آیا با این رویکرد، می توان گفت که آمریکا به دنبال یک تغییر بزرگ در سیاست هایش در این منطقه از سوریه و یا به طور کل در خاورمیانه است؟

 دیوید باتر: من این طور فکر نمی کنم. واقعیت این است که سیاست های آمریکا در سوریه مدت زیادی است که از انسجام برخوردار نبوده است. آمریکا( در زمان ترامپ) همان مسیر دوران باراک اوباما را که نیروهای آمریکا را از عراق خارج کرد، دنبال کرده است و این مسئله پیامدهایی به دنبال داشت. اما آمریکا مجبور شد به دلایلی به عراق باز گردد. تنها موقعی که سیاست آمریکا در مورد سوریه روشن بود در دوران مبارزه با داعش و تبدیل حملات داعش به یک تهدید واقعی بود که این مسئله آمریکا را ناچار کرد به طور جدی تری وارد عمل شود. چنان که می دانیم دولت باراک اوباما در ابتدا گفت که بشار اسد باید برود اما بعد از مدت کوتاهی از آن دست کشید. سپس داعش ظهور کرد و باعث بوجود آمدن موقعیت های اضطراری در شمال شرق سوریه شد. آمریکا نگرانی هایی پیرامون ایران و عربستان در منطقه دارد. بنابراین، آمریکا همچنان اولویت هایی در منطقه دارد و مدتهاست درباره امنیت در خلیج فارس، بازار نفت و امنیت اسرائیل دغدغه دارد.

کردپرس: چرا باید داعش همچنان تهدیدی برای آمریکا باشد و آیا آمریکا نسبت به گروه های تروریستی نگرانی داشته است؟

 دیوید باتر: من فکر می کنم که آمریکا قبلا نسبت به این مسئله نگران بود زیرا داعش در حومه بغداد بود و این احتمال وجود داشت که این گروه به یک واقعیت سیاسی و امنیتی بسیار مهم در تمام خاورمیانه تبدیل شود و به همین دلیل هم هست که آمریکا باید نگران باشد. تهدید ترور هنوز در منطقه رفع نشده است. با این حال، در این سالها، مناقشات و اختلاف نظرهایی در داخل آمریکا درباره تهدید و نحوه مقابله با آن وجود داشته است. از نظر ترامپ، سیاست آمریکا در منطقه روشن است و او و طرفدارانش می خواهند نیروهای آمریکا از منطقه بیرون بروند چرا که دیگر نمی خواهند پول هدر بدهند. این همه آن چیزی است که ترامپ در آستانه انتخابات می خواهد به مردم بگوید زیرا او واقعا نگران انتخابات آینده در آمریکا است و تمرکز سیاسی او حفظ حمایت های مردمی از خود است.

کردپرس: با توجه به رفتار اخیر ترامپ در قضیه سوریه و عدم حمایت از کردها، آیا همچنان حمایت از وی بالاست و یا بهتر بگوییم، آیا این مسئله تاثیری بر افزایش و یا کاهش حمایت از ترامپ داشته است؟

 دیوید باتر: این مسئله تاثیر کمی خواهد داشت و همچنان حمایتی قوی از ترامپ وجود دارد. اما برخی از سناتورهای جمهورخیواه و دموکرات منقتد سیاست آمریکا در مورد کردها هستند. اما سوال این است که آیا این جمهوریخواهان در مسئله استیضاح ترامپ از وی حمایت نمی کنند؟ من فکر می کنم که آنها از وی حمایت خواهند کرد.

کردپرس: آیا فکر می کنید که با توجه به مسئله اصلاح قانون اساسی سوریه، روسیه از کردهای سرویه حمایت کند؟ آیا کردها نقشی در آینده سوریه خواهند داشت یا به طور کامل نادیده گرفته می شوند؟

دیوید باتر: من فکر می کنم که روسیه بر این باور است که امنیت(کردها) بهتر تضمین خواهد شد. کردها راضی باشند یا نباشند، روسیه از بشار اسد حمایت می کند زیرا این به نفع روسیه است و نشان خواهد داد که روسیه عامل قدرتمند تری است. روسیه کاملا قابل اعتماد نیست اما کردها چاره دیگری ندارند زیرا به آمریکا اعتماد کردند اما در مقابل خیانت نصیب آنها شد.

کردپرس: به نظر شما، آیا بافت جمعیت شمال سوریه بعد از حملات ترکیه و در درازمدت دچار تغییر خواهد شد؟ آیا همچنان خطر ادامه حملات ترکیه وجود دارد؟

 دیوید باتر: نمی توان در این مورد قضاوت کرد اما من فکر می کنم که تغییرات عمده بافت جمعیتی روی نخواهد داد اما ممکن است این مسئله در برخی مناطق که در گذشته هم این امر اتفاق افتاده، دوباره اتفاق بیفتد. منظور من مناطقی است که کردها کنترل کردند، سپس کنترل آن را از دست دادند و دوباره آن را کنترل کردند. خوب نیست همه آوارگان سوریه در ترکیه، ناگهان در شمال سوریه اسکان داده شوند. به هر حال، تغییراتی در این مناطق اتفاق خواهد افتاد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#روسیه