انتشار:  چهارشنبه 15 آبان 1398  ::  23:41   

وزارت خارجه آمریکا:

آمریکا دخالتی در مصرف نفت شمال سوریه ندارد

سرویس جهان- یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت جوامع محلی از نفت شمال شرق سوریه استفاده می کنند و آمریکا برنامه ای برای نحوه مدیریت آن ندارد.

 

به گزارش کردپرس، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا پس از این که ماه گذشته به دلیل خروج نیروهایش از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه با انتقاد شدید روبه رو شد اعلام کرد از این پس آمریکا بر کنترل میدان های نفتی شمال شرق سوریه تمرکز خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز گزارش داد یکی از مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا به خبرنگاران گفته است آمریکا توصیه خاصی برای نحوه مصرف و یا کارکرد این میدان های نفتی ندارد.

وی تاکید کرده است که نفت میدان های شمال شرق سوریه از سوی مقامات محلی اداره می شود و به مصرف جوامع محلی می رسد.

این مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود، این مسئله را که آمریکا به دنبال اعزام یکی از شرکت های بزرگ نفتی این کشور به شمال سوریه برای سامان دادن به این چاههاست رد کرده است.

این مقام آمریکایی ادعا کرده است هدف آمریکا از تمرکز بر میدان های نفتی سوریه در اختیار گرفتن این میدانها نیست بلکه می خواهد امنیت این منطقه را تامین کند.

هم کردهای سوریه و هم برخی مقامات آمریکایی دونالد ترامپ را به خیانت به کردها متهم می کنند. زیرا کردها همپیمان اصلی آمریکا در جنگ با داعش در سوریه بوده و 11000 تن از نیروهای خود را در این جنگ از دست دادند. اما پس از این که ترامپ اکتبر گذشته از خروج نیروهای آمریکایی از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه خبر داد، ترکیه که مترصد چنین موقعیتی بود بلافاصله حمله نظامی به کردها را آغاز کرد. آمریکا پس از گذشت 9 روز از جنگ، به توافقی با ترکیه بر سر توقف حمله در ازای خروج نیروهای کرد از منطقه دست یافت.

 این مسئله توافق دیگری را برای ترکیه با روسیه رقم زد که بر اساس آن هزاران تن از نیروهای کرد سوریه در ازای ادامه توقف جنگ، از عمق 30 کیلومتری نوار مرزی شمال سوریه به طول حدود 4000 کیلومتر عقب نشینی کرده اند و نیروهای ترکیه و روسیه به گشت زنی در این مناطق می پردازند.

کردها که پس از ناامید شدن از آمریکا به دولت سوریه متوسل شده اند بر سر استقرار نیروهای سوریه در شمال این کشور به منظور جلوگیری از ادامه حملات ترکیه با دمشق توافق کردند.

مقامات دولت ترامپ گفته اند نزدیک به 900 نیروی این کشور در میدان های نفتی شمال شرق سوریه مستقر خواهند شد و تجهیزات سنگین جنگی نیز که احتمالا برای جلوگیری از دست یابی نیروهای سوریه و روسیه و یا به قول آمریکاییها برای کنترل داعش بر این مناطق است، به این منطقه منتقل می شود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#دونالد ترامپ
#نفت