انتشار:  پنج‌شنبه 16 آبان 1398  ::  10:10   

سی ان ان گزارش داد:

ترکیه سلاح های آمریکایی را در اختیار شورشیان قرار داده است

سرویس جهان- آمریکا در حال بررسی نقض توافق آمریکا و ترکیه مبنی بر عدم استفاده طرف سوم از این سلاحهاست زیرا گمان می رود ترکیه این سلاح های ساخت آمریکا را به شورشیان تحت حمایت خود در سوریه تحویل داده باشد.

 

به گزارش کردپرس، دو نشریه سی ان ان و نشنال اینترست آمریکا در گزارش هایی احتمال مرتکب شدن گروهای شورشی تحت حمایت ترکیه به جنایت جنگی و دست یابی آنها به سلاح های ساخت آمریکا از طریق ترکیه را  در جریان حمله اکتبر 2019 علیه کردهای سوریه جدی عنوان کرده اند.

سی ان ان گزارش داد آمریکا در حال بررسی نقض توافق مشترک این کشور با ترکیه بر سر استفاده از سلاح های ساخت آمریکاست. این مسئله با توجه به این که گزارش شده ترکیه این سلاح های ساخت آمریکا را به گروه های شورشی تحت حمایت خود در سوریه داده است حائز اهمیت است. این مسئله همچنین با توجه به این که برخی گروه های شورشی تحت حمایت ترکیه به اعمال جنایات جنگی علیه کردها بویژه قتل حفرین خلف، زن سیاستمدار کرد سوریه توسط گروه احرار الشرقیه متهم شده اند مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

مقامات آمریکایی گفته اند این گزارش که ممکن است ترکیه سلاح های ساخت آمریکا را به گروه های شورشی داده باشد معتبر است. سرهنگ کارلا گریسون، سخنگوی پنتاگون هم به شبکه سی ان ان گفته است آمریکا معمولا در راستای توافقات نظارت بر سلاح به بررسی فرضیات معتبر خواهد پرداخت.

این گزارش در حالی منتشر شده است که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا شب گذشته از سفر روز 13 نوامبر رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه به آمریکا خبر داده و گفتگوی تلفنی شب گذشته خود را با اردوغان بسیار مثبت خوانده است.

یکی دیگر از مقامات آمریکایی نیز گفته است که آمریکا همواره بر این نکته تاکید دارد که تجهیزات دفاعی این کشور برای همان منظوری که تعیین شده مورد استفاده قرار گیرد و طرف مقابل آمریکا حق ندارد این سلاح ها و تجهیزات را بدون رضایت آمریکا در اختیار طرف سوم قرار دهد.

مقامات آمریکایی معتقدند ترکیه در جریان حمله اخیر خود به کردهای سوریه، مقادیر قابل توجهی سلاح پیشرفته در اختیار شورشیان سوری تحت حمایت خود قرار داده و در میان این سلاحها، سلاح های ساخت آمریکا نیز وجود دارد. شورشیان از این سلاح ها برای پیشروی سریع در حمله به کردها بویژه در جاده موسوم به ام 4 استفاده کرده اند.

از سوی دیگر، جمعی از سناتورهای دو حزب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا روز چهارشنبه در نامه ای از وزیر خارجه آمریکا خواسته اند در مورد احتمال نقض توافق آمریکا و ترکیه در مورد منطقه امن و تلاش ترکیه برای گسترش این منطقه تحقیق کند.

دونالد ترامپ بارها تهدید کرده بود که اگر ترکیه پا را فراتر از توافق بگذارد اقتصاد این کشور را نابود خواهد کرد.

مقامات وزارت خارجه و دفاع آمریکا ضمن ابراز نگرانی از احتمال دست یابی شورشیان سوری تحت حمایت ترکیه به سلاح های آمریکایی ارسال شده به ترکیه گفته اند این موضوع مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نشریه نشنال اینترست آمریکا نیز در گزارشی نوشت: برخی گروه های شورشی سوریه که توسط سازمان اطلاعات مرکزی یا سیای آمریکا برای مقابله با دولت بشار اسد مسلح شده بودند اکنون با پیوستن به گروه های شورشی تحت حمایت ترکیه، از این سلاح ها برای مقابله با کردها که متحدان اصلی آمریکا در سوریه محسوب می شدند استفاده می کنند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#دونالد ترامپ