انتشار:  پنج‌شنبه 16 آبان 1398  ::  14:48   

تحريم، قاچاق، کمبود؛ شاه بیت دارو در کرمانشاه

سرویس کرمانشاه ـ در این روزها با وجود اینکه بسیاری از داروهای مورد نیاز بیماران در داروخانه های کلانشهر کرمانشاه به هر طریقی نایاب شده اند، مسئولان این اخبار را کذب و در حد شایعه عنوان می دارند.

به گزارش کردپرس، یکی از نیازهای هر انسانی در طول عمر خود ولو اندک، احتیاج به استفاده از دارو و درمان است، لذا دولت ها وظیفه دارند که در این حوزه هر نوع کمبودی را برطرف نمایند. با این حال در چند سال اخیر شاهد نوسانات شدیدی در بازار دارو هستیم به نحوی که برخی از اقلام دارویی که تا چندی پیش در پشت پیشخوان هر داروخانه ای هویدا بود، اکنون بایاب شده یا لااقل برای ما نایاب شده است.

مشکل آنجا حادتر می شود که برخی از داروهایی که نه جزو داروهای خاص محسوب می شوند و نه جزو داروهای عادی آنها هم ترک جلا نموده و داروخانه ها را ترک کرده اند، با این حال مسئولین مربوطه در حوزه دارو و درمان این سخنان را در حد شایعه می پندارند! شایعه ای که متاسفانه حقیقتی محض است.

یکی دیگر از آفت های حوزه دارو، کم شدن محسوس سهیمه داروخانه ها در مورد برخی از اقلام دارویی است که مسئولان دهه ها پیش تولید آن را داخلی عنوان می کردند و اکنون آن قلم دارویی تولید داخل هم نایاب شده است.

ذکر یکایک مشکلات حوزه دارو و درمان در این مقال هرگز نمی گنجد ولی بهتر آن است که مسئولان مربوطه حقیقت ماجرا را با وجدان خود در میان بگذارند و فرافکنی که آفت برخی از مدیران گشته است را از خویش دور سازند.

اما این روزها بسیاری از رسانه های کشور و به ویژه کرمانشاه به سراغ چرایی نایاب شدن ناگهانی داروهایی همانند انسولین، متفورمین وارفارین و.... در سطح داروخانه های شهر رفته اند.

قباد محمدی، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفت وگو با خبرنگاران به صورت صریح از کمبود و یا نبود اقلام دارویی بالا سخنی به میان نمی آورد ولی در لفافه از سخنان وی پیداست که این داروها واقعا نایاب شده اند.

وی در این باره می گوید: در حال حاضر داروی وارفارین در داروخانه امام خمینی(ره) جنب بیمارستان معتضدی و داروخانه ولیعصر (ع) کنار بیمارستان طالقانی موجود است.

يعني اين دارو فقط در دو داروخانه از صدها داروخانه کرمانشاه موجود می باشد!! آیا این به معنای کمبود این اقلام دارویی نیست؟!

محمدی همچنین می گوید در هر شهرستان یک داروخانه داروی های فوق را دارد؛ به نظر مخاطب این یعنی کمبود دارو یا نبود دارو؟!

قطع شدن داروی انسولین خارجی ویژه بیماران دیابتی از دیگر معضلات این روزهای بیماران قندی در شهر کرمانشاه است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم این امر را منکر نمی شود و اعلام می دارد که فقط نوع ایرانی آن را در بازار می توان یافت.

اما محمدی برای اینکه خدایی ناکرده روحیه بیمار تضعیف نشود کیفیت داروهای ایرانی و خارجی را یکی می داند و تنها تفاوت آنها را در قیمت هایشان عنوان می دارد!.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در میان سخنان خود از کمبود بیش از 50 قلم دارو در سطح داروخانه های شهر خبر می دهد ولی این وضع را وضعیتی طبیعی در سراسر دنیا عنوان می کند.

با این حال بازی کردن با آمار و ارقام به کار برخی از مسئولان در استان کرمانشاه تبدیل شده است، آماری که هیچ اعتمادی در آن نیست.