انتشار:  پنج‌شنبه 16 آبان 1398  ::  15:12   

کارشناس مسائل عراق در مصاحبه با کردپرس تشریح کرد:

تاثیر تظاهرات در عراق بر موجودیت اقلیم کردستان

سرویس جهان- جوئل وینگ تاکید کرد که تظاهرات فعلی مردم عراق در شهرهای عرب نشین این کشور ساختار اقلیم کردستان را تهدید نمی کند.

 

به گزارش کردپرس، تظاهرات مردم عراق در دو هفته اخیر به شکل جدی تری نسبت به اعتراضات پیشین، ساختار دولت را خطاب قرار داده و به صورت جدی خواستار ایجاد تغییرات در دولت و پاسخ به خواسته های مردم از جمله رفع بیکاری، مبارزه با فساد و ارائه خدمات بهتر به شهروندان شده است.

اما در چهار استان کردنشین منطقه خودمختار اقلیم کردستان عراق خبری از اعتراضات نیست. آنچه در بغداد و چند شهر مهم دیگر عراق مشاهده می شود در اربیل، دهوک، سلیمانیه و حلبجه دیده نمی شود. با این که کردهای عراق اعتراضی به وضع موجود نداشته اند اما به گفته برخی مقامات اقلیم کردستان ممکن است برخی خواسته های معترضان مانند تغییر قانون اساسی عراق باعث از بین رفتن ساختار اقلیم کردستان شود.

گفته می شود یکی از خواسته های اصلی شهروندان معترض عراق تغییر و یا اصلاح قانون اساسی عراق است که در این صورت می تواند به معنای پایانی بر وجود اقلیم خودمختار کردی در شمال عراق باشد.

خبرگزاری کردپرس برای بررسی موضوع با جول وینگ، کارشناس مسائل عراق که از 20 سال پیش اوضاع عراق را به دقت زیرنظر داشته، جهت بررسی موضوع اعتراضات و تاثیر آن بر موجودیت اقلیم کردستان عراق مصاحبه کرده است.

این کارشناس مسائل عراق درباره علت اعتراض نکردن کردها در اقلیم کردستان به وضعیت فعلی عراق به کردپرس گفت: وضعیت مردم در اقلیم کردستان نسبت سایر نقاط عراق بهتر است و علاوه بر آن، در اقلیم کردستان یک سیستم حمایتی حزبی از طرفداران احزاب وجود دارد که باعث میشود شاهد اعتراضات مردم علیه دولت در اقلیم کردستان نباشیم.

جوئل وینگ بر خلاف برخی کارشناسان و رهبران کرد عراق که نگران تاثیر منفی اعتراضات مردمی در عراق بر وضعیت اقلیم کردستان هستند افزود: تظاهرات مردمی در شهرهای عرب نشین به هیچ وجه تهدیدی برای اقلیم کردستان بوجود نمی آورد. آنها به هیچ وجه به اقلیم کردستان اشاره ای نمی کنند. معترضان بر نخبگان سیاسی در بغداد تمرکز کرده اند تا تغییرات ساختاری در دولت ایجاد شود بلکه وضعیت موجود تغییر پبدا کند.

کارشناس مسائل عراق در مورد تلاشها برای اصلاح قانون اساسی عراق و در پی آن منحل شدن موجودیت اقلیم کردستان افزود: تلاشی جدی در مورد تغییر قانون اساسی ویا اصلاح آن انجام نمی شود. این تلاشها بلوف چند حزب سیاسی است که می خواهند ظاهر دیگری به درخواستها برای ایجاد تغییر بدهند و در واقع این نوع احزاب هیچ کاری به جز این انجام نمی دهند.

وی تاکید کرد تا زمانی که همه احزاب عراق متفق نشوند و نفع خود را در تغییری نیابند هیچ گونه تغییری از جمله اصلاح قانون اساسی انجام نخواهد شد. هیچ توافقی برای اصلاح قانون اساسی در عراق وجود ندارد و این بهانه ای برای نداشتن اقدام عملی از سوی این احزاب است. در نتیجه، صحبت کردن از اصلاح قانون اساسی عراق بیشتر برای منحرف کردن مسئله است.

همچنین از این کارشناس سوال شد با توجه به تمرکز ترکیه بر مقابله با کردها در سوریه و نیز ادامه بمباران شمال اقلیم کردستان، آیا خطری برای موجودیت اقلیم کردستان از سوی ترکیه وجود دارد؟ جوئل وینگ در پاسخ گفت: ترکیه همواه متحد نزدیک حزب حاکم دموکرات کردستان عراق بوده و در نتیجه این حملات ترکیه برای اقلیم کردستان تهدیدی ایجاد نمی کند.

وی افزود: به نظر می رسد که دو حزب بزرگ اقلیم کردستان یعنی حزب دموکرات و اتحادیه میهنی نسبت به بمبارا ن های ترکیه اعتراض دارند اما در واقع هیچ اقدام عملی انجام نمی دهند. حزب دموکرات رابطه خوبی با نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک ندارد در نتیجه، حتی ممکن است از ترکیه در حملات به پ.ک.ک در خاک اقلیم کردستان حمایت کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها