انتشار:  پنج‌شنبه 16 آبان 1398  ::  15:47   

2 هزار و 17 نفر در سامانه صندوق اعتباری هنر ثبت نام کردند

سرویس کردستان- معاون مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: 2 هزار و 17 نفر از هنرمندان کردستان در سامانه صندوق اعتباری ثبت نام کردند و عضو این صندوق هستند.

به گزارش خبرنگار کرد پرس، منصور وحیدی فر در نشست اعضای صندوق اعتباری بیمه هنرمندان با اهالی فرهنگ، هنر، رسانه و فعالان قرآنی شهرستان بانه  با اشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی استان کردستان افزود: بهترین توصیف استان کردستان در سفر مقام معظم رهبری نمایان شده که ایشان استان کردستان را یک استان فرهنگی نامیدند.

وی  گفت: یک هزار و 28 نفر از هنرمندان برای انجام بیمه تامین اجتماعی به ادارات بیمه اجتماعی و شعبه های استانی معرفی و بیمه شدند.

وحیدی فر اضافه کرد:  بیمه تامین اجتماعی، بیمه درمانی به عنوان بیمه مکمل درمانی، پرداخت کمک مستمری به هنرمندان واجد شرایط و تسهیلات قرض الحسنه و کارآفرینی اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه و فعالان قرآنی مهمترین برنامه صندوق اعتباری هنر است.

وحیدی فر اظهار داشت: هیچگونه دخل و تصرفی برای صندوق اعتباری هنر وجود ندارد تمام هنرمندانی که در حوزه فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کنند براساس قانون باید توسط معاونت های تخصصی و یا ادارات کل استان و شهرستان حرفه هنری آنها بررسی شود و پس از تایید هنرمند را به صندوق اعتباری هنر معرفی کنند.

وی افزود: در سامانه صندوق اعتباری هنر نوع فعالیت و مشخصات هنرمندان مشخص و تایید عضویت را دریافت می کنند که تاکنون تمام هنرمندانی که پروسه ثبت اطلاع را انجام دادند و تایید لازم را از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفتند عضویت آنها پذیرفته شده است.

معاون مدیر عامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به اعمال برخی سلیقه ها و برداشت های غلط گفت: برخی از سلیقه ها و برداشت های غلط، کار بعضی از هنرمندان را نافرجام گذاشته که باید براساس قانون هنرمندان از مزایای صندوق هنر برخوردار شوند.

وی اظهار داشت: از سال 92 به بعد به دلیل انباشت بدهی ها صندوق اعتباری هنر در دولت های گذشته امکان معرفی افراد به بیمه برای برخورداری از بیمه وجود نداشت و تنها از محل هدفمندی یارانه امکان برخورداری از بیمه برای هنرمندان فراهم بود که قانون مقرارت خاص داشت.

وحیدی فر با بیان اینکه تمام بار مالی افرادی که به بیمه تامین اجتماعی معرفی می شوند توسط سازمان برنامه و بودجه تامین می شود ادامه داد: به دلیل عدم آشنایی کارشناسان بیمه تامین اجتماعی به برخی قرانین و مقرارت همچنان بحث هدفمندی یارانه ها را دنبال می کنند که در حال حاضر هنرمندان از محل هدفمندی یارانه ها بیمه نمی شوند.

وی اظهار داشت: قرارداد بیمه هنرمندان 18 درصدی است که 10 درصد آن توسط صندوق اعتباری هنر و هشت درصد توسط هنرمندان پرداخت می شود.

200 نفر در بانه عضو صندوق اعتباری هنرمندان هستند

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بانه در ادامه با اشاره به افزایش 2 برابری جمعت شهرستان بانه در 20 سال اخیر گفت: علارغم کسب موفقیت های زیاد در زمینه فرهنگ و هنر  هنرمندان شهرستان بانه به لحاظ مادی مشکلات زیادی دارند تا سال 95 تنها چهار نفر عضو صندوق اعتباری بیمه هنرمندان بودند که از سال 95 تاکنون اعضای این صندوق در بانه به 200 نفر و 80 نفر نیز بیمه هنرمندان شدند.

حمید رضا خوشبخت افزود: در چند سال اخیر افرادی زیادی وارد عرصه فرهنگ و هنر شدند و فعالیت های زیادی  و موفقیت های زیادی در عرصه ملی و بین المللی کسب کردند.