انتشار:  پنج‌شنبه 16 آبان 1398  ::  18:32   

سقف آرامگاه ابدی در ارومیه 6 میلیون تومان است/ قبرها هم فقیر و غنی دارند!

سرویس آذربایجان غربی- مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری ارومیه گفت: قیمت قبر در آرامستان ارومیه بین 700 هزار تا 6 میلیون تومان است و بالاتر از این قیمت نداریم.

به گزارش کردپرس، گورستان که بروید همه آرام خفته اند، اما بیرون قبرها غوغایی است برای خرید آن گودال های کوچکی که همه خواه ناخواه در آن جای خواهیم گرفت.

قیمت قبرها متفاوت است و معلوم نیست بنا به کدامین استدلال آن گودال های شبیه هم تفاوت میلیونی با هم دارند. قبرهایی که گران تر خریداری می شوند نفعی برای خود مرده ندارند تنها صاحبان و وارثان آن مردگان ثروتمند اند که شاید دلخوش اند که قبر گرانی برای مرده خود تهیه کرده اند.

بقیه کسانی که پول خرید قبر را ندارند اما رایگان دفن می شوند چرا که از قدیم گفته اند میت روی زمین نمی ماند. اما اینکه قطعه آن ها جداگانه است کمی آزرده ام کرد، یعنی حتی بعد از مرگ هم نمی شود با اغنیا یکی بود!

امروز مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری ارومیه در نشست خبری گفت: قطعه عمومی آرامستان باغ رضوان ارومیه قطعه 64 است که افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، اعضای خانواده های بی بضاعت و مجهول الهویت بدون دریافت یک ریال در آن به خاک سپرده می شوند.

این موضوع را زمانی که با قیمت سایر قبرها مقایسه کنید دلیل آزردگی خاطر مرا درک می کنید هر چند پولی که جهت خرید قبور دریافت می شود بخشی از آن صرف ساماندهی قبرستان های عمومی شهر می شود اما کاش انصاف در خرید این قبور وجود داشت و مرده ها همگی یکسان بودند.

به گفته حجت الاسلام امیرعباس عابدینی؛ خرید میلیونی قبر در باغ رضوان ارومیه وجود ندارد و قیمت قبر در آرامستان ارومیه بین 700 هزار تا 6 میلیون تومان است و بالاتر از این قیمت نداریم.

او با اشاره به اینکه خرید قبر بر اساس کدملی در باغ رضوان ارومیه صورت می‌گیرد و هر فرد حق خرید یک قبر را دارد، بیان کرد: درآمد ماهانه این سازمان 600 میلیون تومان است که در صورت پر شدن 2 قطعه 55 و 56  که بیشترین درآمد این آرامستان از فروش این دو قطعه است، به یک سوم خواهد رسید.

در قطعه 56 و 55 این آرامستان ارومیه ، قیمت قبر به ترتیب سه میلیون و 800 هزار و 2 میلیون و 500 هزار تومان است، متوسط قیمتی که برای این دو قطعه اعلام شده بیشترین خریدار را در این شهر دارد.

به گفته مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری ارومیه وسعت باغ رضوان ۵۶ هکتار بود و نزدیک به ۱۰ هکتار از اراضی منابع ملی جهت توسعه آرامستان برای احداث قبور در نظر گرفته شده که الان ۷۴ هکتار شده تا این شهر با چالش دفن اموات مواجه نشود اما با این وجود در زمینه کمبود زمین برای دفن اموات برای سالهای آتی مشکل اساسی داریم.

عابدینی اضافه کرد: همچنین آرامگاه حجت الاسلام حسنی به عنوان یکی از ماندگارترین طرح های کشور در باغ رضوان ارومیه در 60 مترمربع در حال احداث است و روز 2 بهمن همزمان با سالروز به توپ بستن مسجد اعظم ارومیه افتتاح خواهد شد.

او در خصوص آمار فوت شدگان در سال جاری گفت: امسال 2 هزار و 13 نفر در باغ رضوان ارومیه دفن شدند  که از این تعداد، یک هزار و 110 نفر مرد، 786 نفر زن و 117 نفر کودک بوده اند. بیماری های قلبی و عروقی، سرطان و بیماری های داخلی بیشترین عامل مرگ و میر در این شهر به شمار می رود.

عابدینی ادامه داد: در این مدت، ۵۳ نفر خودکشی کرده‌اند که از این تعداد، ۴۲ نفر مرد و ۱۱ نفر زن هستند. همچنین ۷۳ نفر مرد و ۲۵ نفر زن بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده‌اند.

مرگ خواهی نخواهی از راه می رسد اما حواشی بعد آن و تفاوت یک تا 6 میلیونی قبرها در ارومیه وجود دارد هر چند مدیر عامل آرامستان های ارومیه این موضوع را انکار کند وبگوید تفاوت میلیونی وجود ندارد اما در این شرایط اقتصادی مملکت برای مرده و زنده اش هم یک میلیون تومان باز یک میلیون تومان است.