انتشار:  پنج‌شنبه 16 آبان 1398  ::  18:39   

پیش بینی برداشت 70 کیلوگرم زعفران در آذربایجان غربی

سرویس آذربایجان غربی- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از پیش بینی برداشت 70 کیلوگرم زعفران از مزارع زیر کشت این محصول در استان خبر داد.

به گزارش کردپرس، رسول جلیلی با بیان این مطلب افزود: زعفران یکی از مهمترین محصولات صادراتی ایران است و با تولید و صدور آن همه ساله ارز قابل توجهی وارد کشور می شود.

او ادامه داد: با توجه به میکرو کلیمای موجود در این استان که شباهت  زیادی به آب و هوای خراسان جنوبی  ( بیرجند و قائن ) دارد و از سوی دیگر به دلیل نیاز کم این گیاه به آب و آبیاری در طول فصل تابستان، توسعه کشت این محصول در استان شروع شده و رو به افزایش است.

جلیلی افزود: در طی چند سال اخیرسطح زیر کشت این محصول در استان به حدود 45  هکتار رسیده و عملکرد آن به طور میانگین 5 کیلو گرم در هر هکتار افزایش یافته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: در سال گذشته حدود 42 کیلوگرم از مزارع زیر کشت این محصول ، زعفران برداشت شد که شهرستانهای ارومیه ، میاندواب ، شوط،  پیرانشهر و سلماس بیشترین سطح زیر کشت این محصول در استان را به خود اختصاص داده اند.

او اضافه کرد: زعفران جزو گیاهان دارویی محسوب می شود و توسعه کشت گیاهان دارویی کم آب بر نیز جزو اولویت های سازمان جهاد کشاورزی می باشد و کشت زعفران در مناطقی که از سوی محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و منایع طبیعی استان بلامانع اعلام شده است ، ممنوعیتی ندارد .