انتشار:  پنج‌شنبه 16 آبان 1398  ::  23:02   

عادل عبدالمهدی:

90 درصد بودجه عراق از درآمدهای نفتی است/ بغداد برای پایان اختلافات با اربیل تلاش می‌کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر عراق تاکید کرد که بودجه برای شهروندان و اقتصاد کشور اهمیت دارد و و اختلال در آن نیز منجر به بروز مشکل در زمینه های مختلف می شود.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری بغداد الیوم، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق امروز (پنج شنبه) طی سخنانی در جلسه فراگیر کمیته دولتی تدوین لایحه بودجه عمومی این کشور برای سال آینده میلادی، بر اهمیت بودجه در زندگی شهروندان، وضعیت کشور و اقتصاد آن تاکید کرده و خاطر نشان ساخت که بودجه تنها اعداد و ارقام نیست بلکه هر گونه اختلال و اشکال در آن، منجر به بروز اختلال و مشکل در پیشرفت اقتصادی، بهداشتی، آموزشی و غیره خواهد شد.

عبدالمهدی در این باره اظهار داشت: ما در تلاش هستیم تا یک بودجه دارای توانایی اداره اقتصاد به صورت علمی و درست داشته باشیم، درآمدهای غیر نفتی را افزایش دهیم و با روحیه ملی منصفانه نیز شروع به اصلاحات جدی و راه حل های لازم برای همه مشکلات مالی موجود و پا بر جا کنیم.

نخست وزیر عراق با بیان این که به دلیل ارزیابی اشتباه، بودجه عمومی در گذشته شامل اعداد و ارقام نادرستی بوده، تصریح کرد: بر سر اقداماتی برای کنترل دقیق بودجه عمومی سال 2020 توافق کردیم.

عبدالمهدی ضمن اعلام این که به دلیل برنامه ریزی و مدیریت اشتباه نیز پنج هزار پروژه خدماتی مختلف به ارزش نزدیک به 17 میلیارد دلار در دولت های قبلی عراق به پایان نرسیدند، تاکید کرد که دولت کنونی ده ها مورد از پروژه های مذکور را از سر گرفته و با این کار بیش از 90 هزار فرص شغلی فراهم ساخته است.

نخست وزیر عراق ضمن تاکید بر این که به یک چشم انداز جدید در رابطه با اتمام پروژه های مذکور در بودجه عمومی سال آینده میلادی دست یافتند، دستور داد که کنترل و ارزیابی عملکرد و اجرای کارها انجام شود و نشست های کمیته تدوین لایحه بودجه نیز برای تسریع این کار و ارائه آن به مجلس نمایندگان در نزدیک ترین زمان ممکن، ادامه یابد.

عبدالمهدی با بیان این که بیش از 90 درصد بودجه عمومی عراق از درآمدهای نفتی تامین می شود، خاطر نشان ساخت که دولت فدرال در تلاش است تا با انجام اصلاحات واقعی در اقتصاد این کشور، درآمدهای غیر نفتی خود در زمینه های مختلف به ویژه صنعت و کشاورزی را افزایش دهد.

نخست وزیر عراق همچنین از تلاش دولت فدرال برای پایان دادن به اختلافات خود با دولت اقلیم کردستان در رابطه با نفت و سایر مسائل خبر داد.

شرکت کنندگان در جلسه کمیته تدوین لایحه بودجه عمومی سال 2020 عراق، به پروژه های معلق منجر به هدر رفتن مبالغ هنگفت و فرصت های شغلی و عامل بیکاری گسترده و همچنین پروژه هایی که متوقف شده اما کار در آنها از سر گرفته شده پرداختند و بسیاری از مسائل اقتصادی، مالی و سرمایه گذاری مرتبط را نیز مورد بررسی قرار دادند.

برچسب‌ها:
#عراق
#عبدالمهدی
#لایحه بودجه
#درآمدهای نفتی
#اقلیم کردستان