انتشار:  جمعه 17 آبان 1398  ::  11:05   

انتقاد بی سابقه فرستاده آمریکا در سوریه از ترامپ:

آمریکا می توانست از حمله ترکیه به کردها جلوگیری کند

سرویس جهان- فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه می گوید شاید اگر دولت ترامپ بیشتر تلاش می کرد می توانست مانع حمله ترکیه به کردها شود اما این کار را نکرد.

 

به گزارش کردپرس، علاوه بر کردها و منتقدان سیاست آمریکا در سوریه، بسیاری از مقامات دولت این کشور نیز معتقدند دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا با اعلام خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه باعث تسهیل حمله ترکیه به کردها شد.

ویلیام روباک، فرستاده آمریکا در امور سوریه و معاون جیمزجفری، نماینده ویژه رییس جمهور آمریکا در امور سوریه اخیرا در یادداشتی انتقادآمیز، دولت ترامپ را به اهمال و کمک کاری در ممانعت از حمله ترکیه به کردها متهم کرده است.

نشریه های تایمز و نیویورک تایمز که بخش هایی از این یادداشت طولانی را منتشر کرده اند، به نقل از این یادداشت نوشته اند ترامپ به خاطر این که نخواست مانع حمله ترکیه شود و از کردهای متحد آمریکا در سوریه محافظت کند مسئول است.

دو مقام آمریکایی که از متن کامل یادداشت اطلاع دارند آن را به شدت انتقادآمیز و طولانی توصیف کرده اند.

یادداشت روباک نشان می دهد که تصمیم ترامپ برای خروج از شمال سوریه یکجانبه و بدون مشورت با نزدیکان وی و حتی مسئولان امور سوریه بوده است.

البته وی اشاره کرده است که مطمئن نبوده با اعمال فشار بیشتر بر ترکیه احتمال جلوگیری از حمله ترکیه به کردهای سوریه وجود داشت یا خیر.

وی همچنین با اشاره به این که برخی شبه نظامیان مورد حمایت ترکیه در جنگ علیه کردها شرکت کرده اند از این که این گروه های شورشی ممکن است مرتکب جنایت جنگی شوند ابراز نگرانی کرده است.

این یادداشت که برای جیمز جفری فرستاده شده هشدار داده است خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه و تنها گذاشتن کردها لطمه بدی به اعتماد کردها به آمریکا زده است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#ویلیام روباک