انتشار:  جمعه 17 آبان 1398  ::  15:30   

رئیس پارلمان کردستان عراق:

اقلیم کردستان از تبعات ناآرامی های عراق در امان نیست

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رئیس پارلمان کردستان عراق تاکید کرد که تظاهرات و اعتراضات خیابانی در شهرهای عراق، بر مردم این کشور و اقلیم کردستان تاثیر منفی داشته و اقلیم نیز از تبعات منفی این ناآرامی ها در امان نیست.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری رادیو نوا، ریواز فایق در دیدار با معاون سیاسی- انتخاباتی نماینده ویژه سازمان ملل متحد در عراق گفت که عامل بروز تظاهرات و اعتراضات خیابانی شدید در عراق، کاستی های شدید و کمبودهای بسیار در سیستم خدمات رسانی و امکانات رفاهی و معیشتی برای شهروندان این کشور و نیز وجود فساد گسترده در سطوح مختلف دولت مرکزی است.

رئیس پارلمان کردستان عراق، هشدار داد که تدام اعتراضات خیابانی و ناآرامی در شهرهای مختلف عراق، تاثیر مخربی بر اقتصاد و امنیت عراق و شهروندان آن دارد که بر اقلیم کردستان نیز به صورت مستقیم تاثیرگذار بوده و شهروندان اقلیم نیز از تبعات منفی ادامه ناآرامی های عراق در امان نیستند؛ زیرا ادامه ناآرامی می تواند سیل ورود آوارگان از جنوب و مرکز عراق را به اقلیم به دنبال داشته باشد.

وی همچنین گفت که بهتر است، تغییر و اصلاح قانون اساسی عراق در فضا و شرایطی آرام و با ثبات انجام شود و شرایط مبهم و بی ثبات کنونی برای چنین کاری مناسب نیست.

ریواز فایق تاکید کرد که باید در هر اقدامی که برای تغییر قانون اساسی صورت می گیرد، حقوق و اختیارات اقلیم کردستان و همچنین اصل نظام فدرالی و پارلمانی در عراق حفظ شود و سازمان ملل نیز باید نقش خود را در حفاظت از حقوق اقلیم و طیف های مختلف عراق حفظ کند.