انتشار:  شنبه 18 آبان 1398  ::  14:08   

برندگان و بازندگان عملیات نظامی ترکیه علیه کردهای سوریه

سرویس جهان- کارشناسان معتقدند دولت سوریه برنده اصلی و کردها بازنده اصلی عملیات یک ماه اخیر ترکیه در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه هستند.

 

به گزارش کردپرس، دولت ترکیه در اوایل ماه گذشته تهدید خود مبنی بر انجام اقدام نظامی علیه کردهای سوریه را عملی کرد. آمریکا نیز با اعلام خروج نیروهای این کشور از مناطق تحت کنترل کردها کار را برای رجب طیب اردوغان آسان کرد.

اکنون بعد از گذشت یک ماه از شروع جنگ ترکیه علیه کردها که بعد از 9 روز و پس از توافق با آمریکا و سپس با ترکیه، جنگ فراگیر متوقف شده است، آنکارا بر دو شهر گری سپی و سری کانی تسلط پیدا کرده است و در نوار مرزی سوریه خارج از این دو شهر نیز همراه با روسیه به گشت زنی می پردازد. نیروهای کرد سوریه نیز بر اساس توافق ترکیه و روسیه از عمق 30 کیلومتری نوار شمالی سوریه عقب نشینی کرده اند و نیروهای دولتی سوریه نیز پس از گذشت سالها به مناطق شمال کشور باز گشته اند.

در میانه تحولات یک ماه اخیر این سوال مطرح می شود که تحولات به نفع چه طرفهایی و به ضرر چه کسانی تمام شد.

به نظر می رسد کردها که فقط آمریکایی ها از آنها حمایت می کردند بازنده اصلی باشند زیرا آنها کنترل بر دو شهر مرزی سری کانی و گری سپی را از دست داده اند و از سایر مناطق مرزی نیز عقب نشینی کرده اند. کردها در نظر داشتند شمال سوریه را به یک منطقه خودمختار تبدیل کنند اما این مناطق اکنون در اختیار ترکیه، سوریه و روسیه است.

کمال علام، تحلیلگر نظامی و کارشناس مسائل ترکیه و سوریه به الجزیره انگلیسی گفته است بدون شک برنده اصلی این تحولات، سوریه و بشار اسد رییس جمهور این کشور هستند زیرا پس از گذشت 5 سال اکنون بر مناطق کردنشین سوریه کنترل پیدا کرده اند.

وی همچنین با اشاره به این که ترکیه بدون هماهنگی با روسیه قادر به پیش بردن برنامه خود نبود افزود: روسیه نیز که به همراه ترکیه بر نوار مرزی سوریه کنترل دارد به نفوذ خود در سوریه افزوده است.

اما علی بکر، محقق مسائل ترکیه گفته اند هنوز زود است درباره بازندگان و برندگان در شمال سوریه صحبت کرد زیرا به گفته او هنوز نیروهای کرد به صورت کامل از شمال سوریه خارج نشده اند، ترکیه از اقدامات صورت گرفته راضی نیست، توافق میان ترکیه و روسیه ناشفاف است و معلوم نیست نیروهای دولتی سوریه در کدام منطاطق و به چه صورتی حضور دارند.

آیکان اردمیر، استاد دانشگاه در رشته روابط بین الملل در ترکیه نیز به الجزیره گفته است با توجه به خروج آمریکا از شمال سوریه و افزایش نفوذ روسیه، سوریه و ایران در این منطقه، منافع ترکیه در درازمدت به خطر خواهد افتاد.

کمال علام معتقد است اکنون رویای تشکیل اقلیم کردستان دیگری مانند اقلیم کردستان عراق در سوریه بر باد رفته است.

اردمیر معتقد است عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه از نظر مصرف داخلی به نفع اردوغان بوده و طرفداران وی بیشتر شده اند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#روسیه