سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  یک‌شنبه 10 تیر 1397  ::  12:02   

كرمانشاه جزء چهار استان برتر كشور در تولید كلزا

سرویس کرمانشاه- مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه مراسم کیل گیری از مزارع نمونه محصول کلزا در شهرستان کرمانشاه که با حضور دکتر صفوی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه و جمعی از مدیران وکارشناسان بخش کشاورزی انجام شد گفت: استان کرمانشاه جزء 4 استان برتر کشور در تولید کلزا است.

به گزارش کردپرس از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، مهندس مهاجر با بیان مطلب فوق افزود: استان کرمانشاه یکی از استانهای پیشرو در عملکرد کلزا بوده و امسال سومین سال متوالی  هست که بهترین عملکردهای کشوری در مزارع کلزا به مزارع استان کرمانشاه اختصاص می یابد.

مهاجر با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه از آخرین تکنولوژی تولید کلزا بکارگیری شده خاطرنشان کرد: تاکنون کیل گیری که از چند مزرعه انجام شده عملکرد بالای 5 تن را داشته اند که جز با زحمت کشاورزان و کارشناسان سخت کوش استان این مهم میسر نمی شود.

وی استفاده از بذور مناسب، سمپاشی بموقع و مبارزه با علفهای هرز را در افزایش  عملکرد کلزا مهم دانست و به کشاورزان توصیه کرد حتما با رعایت اصول فنی مزارع را مدیریت کنند.

وی با بیان اینکه روند توسعه کشت کلزا در کشور سریع می باشد تصریح کرد: استان کرمانشاه سهم خوبی در تولید کلزای کشور دارد به طوری که یک بیستم تولید کلزای کشور به استان کرمانشاه اختصاص دارد.

مهاجر خاطر نشان کرد: کرمانشاه بدلیل شرایط آب و هوایی مناسب و خاک حاصلخیز،  یکی از استانهای تاثیر گذار در تولید کلزا در کشور است.

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در مزارع کلزای کرمانشاه تکنولوژی دنیا جای خود را باز کرده اضافه کرد: سال به سال عملکرد مزارع کلزا در کرمانشاه بهتر شده  و این روند ادامه دار و قابل مشاهده است.

مهاجر با اشاره به پیش بینی تولید 300 هزار تن تولید کلزا در کشور گفت: با برنامه ریزی های انجام شده 15 تا 20 درصد نیاز به دانه روغنی کلزا در کشور محقق شده است.

وی افزود: در صورت تحقق پیش بینی تولید کلزای فوق الذکر 500 میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور در بر خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: سیاست ما در توسعه کشت کلزا تامین نیاز تولید داخل به روغن و تحقق برنامه اقتصاد مقاومتی است و در این راستا استان کرمانشاه به خوبی در توسعه کشت کلزا و افزایش عملکرد حرکت کرده است.

در ادامه دکتر صفوی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز طی سخنانی گفت: در سالجاری سطح زیر کشت کلزای استان کرمانشاه حدود 8 هزار هکتار بوده که نسبت به سال گذشته افزایش دو برابری داشته است.

صفوی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت کلزای استان نسبت به سال زراعی 94-95 افزایش 8 برابری داشته تصریح کرد: در سال زراعی 94-95 سطح زیر کشت کلزای استان  هزار هکتار بود.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با عنایت به تلاش کشاورزان و نظارت کارشناسان بخش کشاورزی عملکرد کلزای استان به طور متوسط به 2450 کیلوگرم در هکتار رسیده اضافه کرد: عملکرد استان بالاتر از عملکرد کشوری است.

وی گفت: در سالجاری پیش بینی می شود با عملکرد خوبی که در کیل گیری از مزارع کلزا داشتیم 18 هزار تن کلزا در استان خریداری شود.

صفوی با اشاره به اینکه کلزای تولید شده در استان به صورت تضمینی خریداری می شود خاطرنشان کرد: 15 مرکز کلزای کشاورزان را تحویل خواهند گرفت.

صفوی با بیان اینکه اقدامات خوبی به منظور افزایش عملکرد کلزا در سازمان جهاد کشاورزی انجام گرفته گفت: اقدامات ما شامل برگزاری کارگاههای آموزشی زراعت نوین کلزا برای کارشناسان و کشاورزان، توزیع بذور هیبرید و بذور آزاد گرده افشان همچنین بذور آلمانی و فرانسوی توزیع شد.

صفوی سایر اقدامات را شامل اجرای یک سایت انتخاب مشارکتی 15 رقم کلزا در شهرستان هرسین، اجرا و پیگیری پایلوت کلزا ارقام فرانسوی در سطح 300 هکتار، اجرا و پیگیری پایلوت ارقام آلمانی در سطح 150 هکتار، اجرا و پیگیری تغذیه کلزا در دو شهرستان، اجرا و پیگیری پایلوت مصرف علفکش بوتیزان در شهرستان سرپل ذهاب و اجرا و پیگیری پایلوت گرده افشانی در سطح استان برشمرد.