سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  یک‌شنبه 10 تیر  ::  21:56

کردپرس گزارش می دهد:

جنجال بر سر طرح نماینده مهاباد برای استیضاح رئیس جمهور

سرویس آذربایجان غربی-  طرح نماینده مهاباد برای استیضاح  رئیس جمهور که به دو ماه قبل بر می گردد به سوژه جنجالی رسانه های اصولگرا و اصلاح طلب تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار کردپرس، "جلال محمود زاده" نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی ، اردیبهشت ماه امسال و در مراسم روز شورا که در این شهر برگزار شد، طرح سئوال از رئیس جمهور را مطرح کرد و گفت: انتظار نداشتیم دولت روحانی معابر مرزی را مسدود کند. ما نمایندگان کُرد مجلس در صدد سوال از شخص رئیس جمهور هستیم، اگر ما را قانع نکنند قطعا نسبت به استیضاح ایشان اقدام خواهیم کرد.

وی در همین ارتباط به کردپرس گفته بود که طرح سئوال از رئیس جمهور در پنج بند تنظیم شده است که در بند دوم تعطیل شدن بازارچه ها و معابر رسمی مرزی و مبادلات قانونی و کولبری مورد سئوال قرار گرفته است.

دو ماه از این طرح نماینده مهاباد می گذشت که خبر روز شنبه (9 تیرماه) خبرگزاری تسنیم سبب شد که طرح محمودزاده در مرکز توجه رسانه های اصولگرا و اصلاح طلب کشور قرار گیرد.

تسنیم در گزارشي با عنوان «اصلاح‌طلبان طرح عدم کفایت حسن روحانی را کلید زدند» نوشت که شماری از اصلاح‌طلبان مجلس (فراکسیون امید) با تهیه طرحی به دنبال استیضاح ريیس‌جمهور هستند.  

جلال محمود‌زاده به تسنیم گفت که طراح طرح استیضاح حجت الاسلام حسن روحانی بنده هستم که حدود سه ماه پیش‌ این طرح آماده شد.

وی در ادامه گفت: همان زمان نیز با علی لاریجانی گفت وگوهای در این زمینه داشتیم و قرار شد که چند ماهی دست نگه‌ داریم.

محمودزاده با بیان اینکه در گفت‌وگوهايی که با برخی نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس داشته‌ایم آن‌ها نیز موافق این طرح بوده اند، گفت: حتی در طرح اولیه‌ای که حدودسه ماه پیش تدوین شده بود 12 نماینده نیز آن را امضا کرده بودند، هفت نفر از امضا کنندگان اصلاح طلب و عضو فراکسیون امید بودند.

خبر خبرگزاری تسنیم، امروز یک شنبه (10 تیرماه) مورد توجه روزنامه های اصلاح طلبی چون شرق و قانون قرار گرفت.

روزنامه شرق انتشار خبر تلاش برای استیضاح رئیس جمهور توسط اصلاح طلبان را «فرار به جلوی اصولگرایان»خواند. روزنامه قانون نیز این خبر را «بی کفایتی جعلی» نامید و نوشت: «جريان‌هاي محافظه‌‌كار براي تحقق آرزوي خود، طرح شخصي يك نماينده را به تصميم اصلاح‌طلبان مجلس براي اعلام عدم كفايت رييس‌دولت تبديل كردند.»

 روزنامه قانون  انگیزه طرح نماینده مهاباد برای استیضاح رئیس جمهور را «دلخوری محمودزاده از روحانی دانست» و نوشت: «شايد اين دلخوري نماينده مردم مهاباد به دوراني بازگردد كه دولتي‌ها و در صدر آن‌ها روحاني به بزرگان اهل سنت و به ويژه مولوي عبدالحميد بي‌توجهي كردند. »

اما نماینده نقده و اشنویه به شرق گفت: «اصل موضوع بسته‌شدن مرزها بوده و نامه نيز در راستاي ابراز مشکلات معيشتي در مناطق مرزي نوشته شده است». عبدالکريم حسين‌زاده ادامه داد: «همه افرادي که آن نامه را امضا کردند در شرايط فعلي دلسوز دولت‌اند و با اينکه همچنان به بسته‌شدن مرزها و مبادلات مرزي نقد دارند اما از دولت حمايت مي‌کنند و با دولت تعامل سازنده دارند».

جليل رحيمي جهان‌آبادي، رييس‌فراكسيون اهل سنت‌مجلس نیز در حالی که طرح عدم كفايت آقاي روحاني را بنفع كشور ومردم ندانست به روزنامه قانون گفت: «انگيزه آقاي جلال محمود زاده را نمي‌دانم. اين طرح از طرف فراكسيون اهل سنت طراحي نشده و شخصي است. اهل سنت از آقاي رييس جمهور ودولتش حمايت مي‌كند. »

محمودزاده  که به گفته خود در حال جمع آوری امضا برای طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور است در واکنش به نظر مخالفان این طرح امروز به خبرگزاری الف گفت: آنهایی که می گویند مطرح شدن این طرح درست نیست، نظر شخصی خود را مطرح می کنند و ما ضمن داشتن نظر متفاوت، به نظر آنها احترام می گذاریم.

وی با بیان اینکه مدیریت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دولت غیر منطقی و غیر علمی است، افزود: ما معتقدیم رئیس جمهور و دولت در اداره کشور ناتوان هستند و باید تغییر کنند.

عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به مشکلات اقتصادی و گرانی ها در کشور گفت: سوال این است که در افزایش بی رویه قیمت ارز، دلار، سکه، خودرو، سخت شدن زندگی مردم، کاهش قدرت خرید مردم، مشکلات کوله بران و بسته شدن بازارچه های مرزی چه کسی مقصر است؟ آیا غیر از دولت و مسئولین دولتی ، کسی در این زمینه مسئولیت دارد؟.

 محمودزاده تاکید کرد: برخی بجا توجه به مشکلات مردم و کشور، صورت مساله را پاک می کنند و توپ را به زمین جناح رقیب می اندازند در حالی که دولت مقصر است و نباید مقصر  دیگری معرفی کنیم.

 وی با بیان اینکه ما باید نماینده و همراه مردم باشیم، افزود: ما نماینده دولت نیستیم. ما حامی دولت بودیم. اینجانی برای پیروزی روحانی در انتخابات تلاش و رای جمع کردم اما الان به این نتیجه رسیدیم که این دولت تونائی کارکردن را ندارد و دیگر نباید از دولت حمایت کرد.

نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای طرح عدم کفایت رئیس جمهور راه سختی را در پیش داریم، افزود: برای به نتیجه رسیدن این طرح نیاز به دو سوم بعلاوه یک رای  نمایندگان نیاز است که شاید مشکل باشد اما ما وظیفه خود را انجام می دهیم.

محمودزاده با بیان اینکه طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور یک موضوع سیاسی و جناحی نیست، گفت: نمایندگان مردم با توجه به مشکلات جامعه و توانایی نداشتن دولت برای حل مشکلات بدنبال این طرح هستند.

 وی در ادامه  این گفت و گو از تلاشش برای جمع آوری امضاء برای  طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جهور خبر داد و گفت: تا کنون 11 نماینده مجلس از فراکسیونهای مختلف این طرح را امضاء کردند که هفت نماینده از فراکسیون امید مجلس هستند و چهار نماینده هم از فراکسیون مستقلین و ولایی اصولگرایان هستند.

عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه همه این نمایندگان راضی نیستند تا اسامی آنها منتشر شود، گفت: علاوه بر اینجانب، علی محمد مرادی نماینده قروه و دهگلان، علیم یارمحمدی نماینده زاهدان، منصور مرادی نماینده مریوان و سرو آباد، محسن بیگلری نماینده سقز و بانه که از فراکسیون امید مجلس هستند و مجید ناصری نژاد نماینده شادگان و مجتبی ذوالنور نماینده قم از فراکسیون اصولگرایان مجلس این طرح را امضاء کردند./