انتشار:  چهارشنبه 13 تیر 1397  ::  08:41   

بقایای پ.ک.ک و نگرانی ها در شنگال / اکثم سیف الدین

سرویس عراق و اقلیم کردستان - روزنامه «العربی الجدید» لندن در گزارشی تحت عنوان «بقایای پ.ک.ک و نگرانی ها در شنگال» به قلم اکثم سیف الدین می نو.یسد: به رغم گذشت نزدیک به دو ماه از اعلام عقب نشینی آخرین عضو حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) از شهر شنگال واقع در 120 کیلومتری شمال غربی موصل در استان نینوا در شمال عراق، مسئولان از  باقی ماندن اعضای این حزب به همراه اعضاء خانواده هایشان در این شهر سخن می گویند.

 

 

به گزارش کردپرس، روزنامه «العربی الجدید» می افزاید: این مسئولان ضمن اشاره به اینکه حضور و نفوذ عناصر پ.ک.ک  در شهر شنگال کاملا" آشکار و مشهود است، بر  خطرناک بودن این عناصر و تاثیر گذاری آن ها بر امینت این شهر و منطقه شمال عراق تاکید می کنند .

در این میان یک مسئول محلی در شنگال به «العربی الجدید» گفت: تعداد عناصر باقی مانده پ.ک.ک در شنگال اندک نیست و این مسئله نشان می دهد که آن ها هنوز از  شهر شنگال خارج نشده اند، لذا تحرکات آن ها در این شهر  نگران کننده است.

این مسئول که نخواست نامش فاش شود، افزود: بقای عناصر پ.ک.ک در  شهر شنگال، امنیت این شهر را تهدید می کند، لذا آن ها باید از این شهر و منطقه شمال عراق خارج شوند.

وی دولت مرکزی را مسئول تعامل با پرونده پ.ک.ک در عراق و بسط سیطره بر تمام مناطق شنگال دانست و گفت: شهروندان عراقی نباید بهای سلامتی، امنیت و آسایش خود را به خاطر حضور عناصر پ.ک.ک در شنگال بپردازند؛ چرا که  به دلیل  حملات توپخانه ای ترکیه به مواضع این حزب در شمال عراق دهها خانواده از ترس جان خود  خانه و کاشانه اشان  را ترک کرده اند.

ازسوی دیگر محما خلیل، فرماندار پیشین شنگال در مصاحبه با روزنامه «العربی الجدید» گفت: ما اعلام رسمی حزب پ.ک.ک در خصوص عقب نشینی  عناصر این ‌حزب از شنگال را می پذیریم؛ چرا که  ما از این عناصر خواستار خروج ازشهر  شنگال شده بودیم و  تعدادی از آن ها هم این شهر را مدتی قبل ترک کردند.

خلیل افزود: دولت عراق در اخراج  بقیه عناصر پ.ک.ک از شنگال جدی است و نیروهای لشکر 15 ارتش و حشد الشعبی و پلیس فدرال را به این شهر اعزام کرد که مسئله  از علاقه مندی بغداد به بسط سیطره خود بر شنگال و اخراج  بقایای عناصر پ.ک.ک از این شهر حکایت دارد.

وی ضمن تاکید براینکه «ما نمی خواهیم وارد کشمکش های منطقه ای و مشکلات شویم،  زیرا مشکل حزب کارگران کردستان و دیگر مشکلات ترکیه باید در خارج از شنگال حل شود، افزود: ما از حل مشکلات از راه های دمکراسی و به دور از خونریزی حمایت می کنیم.»

در همین حال برخی از مسئولان در شهر شنگال می گویند: عناصر پ.ک.ک در شهر شنگال بدون در دست گرفتن سلاح ظاهر می شوند.

یک عضو شورای شهر شنگال نیز گفت: بهترین دلیل حضور عناصر پ.ک.ک در شهر  شنگال این است که اهالی عشایر عرب اطراف شنگال قادر به بازگشت به خانه های خود در این شهر نیستند.

این عضو شورای شهر شنگال که به نام وی اشاره نشده، افزود: ارتش عراق نیز نسبت به اوضاع شنگال بی تفاوت است؛ چرا که هریک از کردها را که در شنگال حضور دارد، شهروند کُرد عراقی می داند و تفاوتی بین کردهای سورانی، کرمانجی یا کردهای عراقی و ترکیه ای قائل نیست.

وی  تاکید کرد که پ.ک.ک کارت های شناسایی جعلی  عراقی برای عناصر خود تهیه کرده که با آن ها در شهر شنگال  رفت و آمد  می کنند.

برچسب‌ها:
#عراق
#روزنامه العربی الجدید
#پ.ک.ک
#شنگال
#حشد الشعبی
#محماخلیل