انتشار:  جمعه 15 تیر  ::  13:12

وزیر امور خارجه ترکیه:

بعد از منبج نوبت به شرق فرات خواهد رسید/ تصمیمات آمریکا در قبال ایران درست نیست

سرویس ترکیه - مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی مهم با اشاره به آخرین وضعیت منبج عنوان کرده است: بعد از منبج نوبت به شرق فرات خواهد رسید. وی همچنین تاکید کرده است: تصمیمات آمریکا در قبال ایران را درست ارزیابی نمی کنیم.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی مهم با اشاره به آخرین وضعیت منبج عنوان کرد: بر اساس توافقات حاصل شده تا کنون 9 گشت زنی از سوی نیروهای ترک در منبج صورت گرفته است. نیروهای YPG/PKK از مناطق گشت زنی نیروهای ترکی خارج شده اند. ولی عقب نشینی آنان از این مناطق به معنی عقب نشینی از منبج نیست. در حال حاضر روند گشت زنی مشترک و ورود به مرکز شهر در دستور کار قرار دارد که همزمان با این، تمام شهر از نیروهای YPG پاکسازی خواهد شد. در خصوص اجرای نقشه راه هیچ مشکلی وجود نداشته و ارتباطات دائمی و فشرده ای میان دو طرف وجود دارد. بعد از تخلیه کامل شهر در خصوص امنیت منبج با طرف های آمریکایی تصمیم گیری مشترکی خواهیم کرد. برای تامین شرایط لازم به منظور بازگشت منبجی هایی که مجبور به خروج از شهر خود شده اند نیز با آمریکا به صورت مشترک همکاری می کنیم. بعد از منبج نوبت به شرق فرات خواهد رسید. در نقشه راه مورد توافق آمریکا و ترکیه جمله صریح و آشکاری وجود دارد که بعد از اتمام کار منبج این نقشه راه در سایر مناطق نیز اجرا خواهد شد. تمام این ها در کارگروه های همکاری دو کشور مورد گفتگو قرار گرفته است.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران نیز گفت: ما تصمیمات آمریکا در خصوص ایران را درست ارزیابی نمی کنیم. اگر مسئله ای با ایران وجود دارد می توان با راه مذاکره حل کرد. مذاکرات طولانی مدت در خصوص سلاح های هسته ای می تواند نمونه بارز این امر باشد.

کد خبرنگار: 30102