انتشار:  یک‌شنبه 17 تیر 1397  ::  09:02   

93 درصد آراء انتخاباتی کرکوک در بازشماری تغییر نکرده‌ اند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – یکی از مقامات عالی رتبه‌ اتحادیه‌ میهنی کردستان از عدم تغییر چشمگیر آراء انتخابات پارلمان عراق در کرکوک در بازشماری دستی آراء خبر داد.
 

به‌ گزارش کردپرس، ملا بختیار مسئول اجرایی دفتر سیاسی اتحادیه‌ میهنی کردستان (یکیتی) در کنفرانس خبری مشترک پس از دیدار و گفتگو با هیئت ائتلاف های فتح و دولت قانون به‌ نتایج بازشماری دستی آراء انتخابات پارلمانی عراق در کرکوک اشاره‌ کرد.

سه شنبه 12 تیر 1397 و بر اساس مصوبه مجلس نمایندگان عراق و تایید دادگاه فدرال، استارت بازشماری دستی آراء انتخابات پارلمانی 12 می 2018 عراق در کرکوک زده شد.

از مجموع 12 کرسی استان کرکوک در مجلس نمایندگان عراق، اتحادیه میهنی کردستان توانست در انتخابات اخیر 6 کرسی قبلی خود را حفظ کند .

 اعراب و ترکمان ها هر کدام با افزایش یک کرسی نسبت به دوره گذشته، شمار کرسی های خود را به  3 کرسی و در مجموع 6 کرسی رسانند، اما به‌ نتایج اعتراض و اتحادیه‌ میهنی کردستان را به‌ انجام دادن تقلب متهم کردند و خواستار بازشماری دستی آراء شدند.

ملا بختیار در خصوص نتایج بازشماری دستی آراء در استان کرکوک اعلام کرد، 93 درصد آراء در بازشماری، بدون تغییر باقی مانده‌ اند و همان نتایج پیشین می باشند و کرسی ها نیز بدون تغییر خواهند بود.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود ابراز امیدواری کرد که‌ دولت عراق از اشتباهات پیشین عبرت گیرد و اشتباهات گذشته‌ را تکرار نکند و تمامی بندهای قانون اساسی را اجرایی کند.

اجرایی کردن ماده‌ 140 قانون اساسی عراق ویژه‌ مناطق مورد مناقشه‌ این کشور از جمله‌ مطالبات اصلی کردها در مذاکرات تشکیل دولت جدید عراق است.

پیشتر نیز روند ملا محمود معاون مسئول شاخه اتحادیه میهنی کردستان در کرکوک در مصاحبه‌ با کردپرس در خصوص اعتراض جبهه‌ ترکمانی به‌ نتایج انتخابات در این استان، اعتراض و نگرانی این جبهه‌ را بحث مذهبی در داخل ترکمان ها دانست و گفت: مسئله‌ نزد جبهه‌ ترکمانی عراق، آراء این حزب نیست، زیرا نتایج انتخاباتی آن ها بسیار بالاتر از جایگاه‌ واقعی این حزب است. مسئله‌ جبهه‌ ترکمانی؛ مذهبی است. شاهدیم که‌ در این انتخابات و از سه کرسی کسب شده‌ توسط ترکمان ها، دو کرسی متعلق به‌ ترکمان های شیعه‌ و فقط یک کرسی متعلق به‌ ترکمان های اهل سنت است. این نیز نزد جبهه‌ ترکمانی قابل قبول نیست.