انتشار:  یک‌شنبه 17 تیر  ::  13:01

کُردپرس گزارش می دهد؛

مسکن خالی و عدم‌ تعادل عرضه و تقاضا

سرویس ایران-مهم ترین مولفه تنظیم بازار مسکن به ویژه اجاره بها ساماندهی سریع خانه های خالی است.اکنون در تهران ساختمان های بسیاری وجود دارد که خالی از سکنه است اگر این واحدها به بازار عرضه شوند مسلما در تنظیم نرخ ها تاثیر خواهد داشت.

به گزارش کُردپرس، مولفه های مختلفی در ساماندهی بازار مسکن دخیل است. بازار مسکن به صورت دستوری کنترل نمی شود و رابطه عرضه و تقاضا در آینده آن موثر است. وجود برخی ابزارها در اختیار مجموعه حاکمیت اعم از وزارت راه و شهرسازی، شهرداری و غیره که درگیر بحث ساخت و ساز و مسکن هستند می تواند در تنظیم بازار موثر باشد و می توان از ابزارهای حکومتی برای کنترل بازار استفاده کرد تا به این ترتیب ساماندهی نرخ ها صورت بگیرد.برای بررسی وضعیت بازار مسکن باید دید که روند افزایش قیمت چه میزان متاثر از  قوانین بوده و چه اندازه متاثر از جریانات کلی حاکم بر جامعه از جمله صنعت، مسکن، کشاورزی، ارز، طلا بوده است.

نقش دولت در بازار مسکن

 در شرایط موجود باید قیمت تمام شده ساختمان اعم از عوارض یا پارامترهایی را که در اختیار دولت است برای افزایش عرضه مسکن به بازار کاهش یابد.برخی ساختمان ها در سطح شهرهای مختلف اعم از کلانشهرها وجود دارد که مالکان آن ها رغبتی برای اجاره دادن آن ها ندارند از این رو باید سازوکاری در نظر گرفته شود که با استفاده از ابزارهای حکومتی یا حاکمیتی عرضه این ساختمان های خالی به بازار با ایجاد فشارهایی اعم از پرداخت هزینه بیشتر شود.پرداخت هزینه از سوی املاک خالی از سکنه باید به گونه ای باشد که خالی نگه داشتن آن ها صرف اقتصادی برای مالک نداشته باشد به این ترتیب با وضع عوارض برای خانه های خالی با ایجاد سامانه ای در این رابطه باید مدیریت بازار صورت بگیرد. با عرضه ساختمان بازار تقاضا افزایش می یابد.بسته حمایتی مطرح شده از سوی وزارت راه و شهرسازی در خصوص ارایه مشوق های مالیاتی یکی از راه های کاهش هزینه های مترتب بر ساختمان بوده از این رو می تواند اثرات مطلوبی بر بازار داشته باشد.

ساختمان های خالی و هزینه ها

هزینه های مترتب بر ساختمان اعم از مالیات، عوارض و حتی سایر هزینه  ها اعم از آب، برق، گاز وغیره باید مدیریت شود.قاعدتا این ها از پارامترهایی هستند که در قیمت تمام شده ساختمان تاثیر دارد.از طرف دیگر در جایی که تقاضا برای مسکن عادی اعم از خانه اولی ها زیاد است حاکمیت باید مشوق های چشمگیری در نظر بگیرد تا سرمایه گذار رغبت برای سرمایه گذاری در این بخش ها داشته باشد مانند شهرهایی که بافت قدیمی دارند و باید نوسازی شوند از این رو برای این ها باید یک سری مشوق های چشم گیر در نظر بگیریم. با افزایش عرضه در بازار خود به خود در قیمت نهایی چه اجاره و چه فروش مسکن تاثیر گذار خواهد بود.اگر بخواهیم بازار را بدون ورود به این مولفه ها کنترل کنیم عملی نخواهد بود از این رو باید بدانیم که نمی توان دستوری مسکن را کنترل کرد.

ساماندهی مسکن های خالی

مهم ترین مولفه تنظیم بازار مسکن به ویژه اجاره بها ساماندهی سریع خانه های خالی است.اکنون در تهران ساختمان های بسیاری وجود دارد که خالی از سکنه است اگر این واحدها به بازار عرضه شوند مسلما در تنظیم نرخ ها تاثیر خواهد داشت.بخشی از خانه های خالی لوکس هستند.اینکه عرضه بیشتر باشد تقاضا را تحت تاثیر قرار می دهد یعنی حتی عرضه خانه های لوکس هم تاثیر گذار در شرایط کلی بازار است.در سوی دیگر برخی از خانه ها به علت بحث رکود به بازار عرضه نشده از این رو خالی از سکنه باقی مانده ساماندهی خانه های خالی تاثیر مشهودی در بحث اجاره ها خواهد داشت.