سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 17 تیر 1397  ::  16:55   

ریبوار طه از رهبران اتحادیه میهنی کردستان در کرکوک در گفتگو با کردپرس:

اتحادیه میهنی کردستان در بازشماری آراء کرکوک پیروز شد / بازگشت پیشمرگ مطالبه اصلی ما است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سر لیست اتحادیه میهنی کردستان در انتخابات پارلمانی عراق در کرکوک در گفتگو با کردپرس، پیروزی این حزب در بازشماری آراء در این استان را اعلام کرد.
 

به گزارش کردپرس، بر اساس مصوبه مجلس نمایندگان عراق و تأیید دادگاه فدرال این کشور، سه شنبه 12 تیر 1397 استارت بازشماری دستی آراء انتخابات پارلمانی 12 می 2018 عراق  در کرکوک زده شد و روز جمعه به پایان رسید.

ریبوار طه سر لیست اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) در انتخابات پارلمانی در کرکوک در خصوص نتایج بازشماری آراء انتخابات پارلمانی در این استان به خبرنگار کردپرس، گفت: پس از بازشماری آراء در استان کرکوک نتایج بدون تغییر بودند و تعداد کرسی های اتحادیه میهنی در کرکوک که 6 کرسی بود، بدون تغییر باقی ماند.

سر لیست اتحادیه میهنی کردستان در انتخابات پارلمانی عراق در کرکوک، افزود: علیرغم این که به انحا مختلف تلاش های فراوانی از سوی برخی احزاب و جریان ها برای کم کردن تعداد کرسی های اتحادیه میهنی صورت گرفت، اما با بازشماری آراء، اتحادیه میهنی موفق به کسب همان تعداد کرسی های پیشین شد و مثل همیشه در راستای دفاع از مردم کرکوک این بار نیز حاضر به ترک میدان نشد.

منتخب مردم کرکوک در انتخابات پارلمانی عراق به مراجعه اتحادیه میهنی به دادگاه های عراق و ثبت شکایت قضایی در خصوص مسائل مربوط به نتایج انتخابات در این استان و در مقابل اقدامات صورت گرفته برای تأثیرگذاری بر نتایج اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با اعتمادی که به قضات تعیین شده برای نظارت بر روند بازشماری آراء از سوی کمیسیون داشتیم و با موفقیت روند کاری و آشکار شدن حقایق انتخابات، بار دیگر اتحادیه میهنی در کرکوک در جایگاه حزب پیروز انتخابات ایستاد.

وی اعلام کرد که نتایج بازشماری آراء در کرکوک باید از سوی کمیسیون عالی انتخابات عراق و پس از پایان روند بازشماری در سراسر این کشور به تأیید نهایی برسد.

طه تصریح کرد: این نتایج، بی اساس بودن ادعای بروز تقلب در انتخابات در استان کرکوک را به اثبات رساند و حتی در برخی مراکز نیز، آراء اتحادیه میهنی در بازشماری افزایش داشت.

نماینده پیشین کرکوک در مجلس نمایندگان عراق در پاسخ به سؤال در خصوص برنامه اتحادیه میهنی کردستان در مقابل احزاب عرب و ترکمانی که این حزب را به انجام دادن تقلب در انتخابات متهم می کردند از در پیش گرفتن انجام اقدامات قانونی در مقابل این احزاب و شکایت قضایی از آن ها در دادگاه های عراق خبر داد.

همزمان با بحث های مربوط به نتایج انتخابات پارلمانی در کرکوک و بازشماری آراء در این استان، وجود نا امنی و افزایش تحرکات داعش نیز بر فضای سیاسی و رسانه ای عراق و اقلیم کردستان سایه انداخت و گزارش هایی مبنی بر انجام گفتگوهایی میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان و همچنین گفتگوی وزارت پیشمرگ با فرماندهان نظامی آمریکا و انگلیس به عنوان دو عضو ائتلاف جهانی ضد داعش به منظور بازگشت نیروی پیشمرگ و تشکیل اتاق عملیات مشترک با نیروهای عراقی و ائتلاف به منظور تأمین امنیت این استان و مناطق مورد مناقشه منتشر شد که ریبوار طه در گفتگو با کردپرس بدون اشاره به جزئیات این گفتگوها آن را تأیید کرد.

منتخب کرکوک در پارلمان عراق در این رابطه گفت: گفتگوها میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان به قوت خود باقی است، اما باید تاکید کنم که حضور پیشمرگ در کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه و ضرورت این مهم، به امر واقع تبدیل شده است و هیچ کس نمی تواند اهمیت این حضور را انکار و بر سر آن سازش کند. دلیل این امر نیز موفقیت نیروهای پیشمرگ در تأمین امنیت کرکوک طی سال های گذشته و در مقابله با داعش است.

سر لیست اتحادیه میهنی کردستان در انتخابات پارلمانی عراق در کرکوک، تصریح کرد: نیروهای نظامی و امنیتی وابسته به دولت عراق نتوانسته اند خلأ امنیتی در کرکوک به ویژه در مناطق جنوبی این استان را پر کنند و لازم است به نیروهای پیشمرگ اعتماد کرده و با هماهنگی نیروهای پیشمرگ و عراقی، امنیت کرکوک و دیگر مناطق را تأمین کنند.

ریبوار طه، بازگشت نیروهای پیشمرگ و امنیتی اقلیم کردستان به کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه را درخواست کردها و در این میان، اتحادیه میهنی به ویژه در گفتگوها برای شرکت در دولت جدید عراق عنوان کرد.