انتشار:  دوشنبه 18 تیر  ::  17:37

انتشار گزارش نگران کننده از وضعیت حقوق بشر در عفرین

سرویس جهان- دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با انتشار گزارشی وضعیت مناطق تحت کنترل ترکیه در شمال سوریه را نگران کننده خوانده و نسبت به غارت اموال و قتل غیرنظامیان در این مناطق هشدار داده است.

 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت سازمان ملل، دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی 11 صفحه ای وضعیت مناطق شمال سوریه از جمله مناطق تحت کنترل ارتش ترکیه و نیروهای شورشی نزدیک به آن در سوریه را نگران کننده خوانده است.

این دفتر از ترکیه خواسته است گروه های شورشی نزدیک به این کشور که بر مناطق شمال سوریه تسلط دارند نسبت به رعایت حقوق بشر در این مناطق اقدام کنند زیرا زندگی غیرنظامیان در این مناطق با سختی همراه شده و مواردی از نقض حقوق بشر دیده شده است.

گزارش مذکور همچنین به وقوع جرایم خشونت آمیز در منطقه کردنشین عفرین تحت کنترل نیروهای ترکیه و ارتش آزاد اشاره دارد. گزارش هایی در مورد قتل و آزار غیرنظامیان در عفرین و دیگر مناطق شمالی سوریه که تحت کنترل ارتش ترکیه هستند به دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل رسیده است.

این سازمان همچنین گزارش های منتشر شده در مورد غارت اموال غیرنظامیان و اشغال خانه های آنها توسط شورشیان وابسته به ترکیه را تایید کرده است.

در این گزارش اشاره شده که هزاران آواره سوری از منطقه غوطه شرقی و دیگر مناطق سوریه در منازل ساکنان اصلی شهر عفرین در پی آواره شدن آنها بر اثر حمله ترکیه ساکن شده اند و کردهای عفرین در هنگام بازگشت با اشغال خانه هایشان روبه رو شده اند.

کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل اسکان آوارگان عرب در منازل کردهای عفرین را نمونه ای از پاکسازی نژادی و تغییر بافت جمعیتی در این منطقه خوانده است.

همچنین از ترکیه و شورشیان وابسته به این کشور خواسته شده که به حقوق آوارگان کرد عفرین احترام بگذراند و زمینه بازگشت آنها به خانه هایشان را تسهیل کنند.

کد خبرنگار: 40101