سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 18 تیر 1397  ::  18:15   

هادی علی رئیس شورای سیاسی اتحاد اسلامی کردستان در گفتگو با کردپرس:

احزاب اپوزیسیون اقلیم کردستان نتایج بازشماری آراء را نخواهند پذیرفت

سرویس عراق و اقلیم کردستان - هادی علی رئیس شورای سیاسی و سخنگوی اتحاد اسلامی کردستان در گفتگو با کردپرس از بایکوت روند بازشماری آراء انتخابات پارلمانی عراق در استان سلیمانیه خبر داد.

به گزارش کردپرس، پس از کرکوک، روند بازشماری آراء انتخابات پارلمانی عراق امروز دوشنبه (18 تیر 97) در سلیمانیه آغاز شد.

احزاب اتحاد اسلامی (یکگرتو)، جنبش تغییر (گوران)، جماعت اسلامی (کومل)، ائتلاف برای دموکراسی و عدالت، جنبش اسلامی کردستان (بزوتنه وه) و حزب کمونیست کردستان (شیوعی) با صدور اطلاعیه ای مشترک اعتراض خود به روند بازشماری آراء در سلیمانیه را اعلام و با آن مخالفت کردند.

هادی علی رئیس شورای سیاسی اتحاد اسلامی کردستان در گفتگو با خبرنگار کردپرس، ضمن اشاره به بایکوت بازشماری آراء انتخابات پارلمانی عراق در استان سلیمانیه از سوی ناظران این حزب و پنج حزب ناراضی دیگر به نتایج انتخابات، درباره دلیل این تصمیم گیری، گفت: علیرغم تصویب قانون بازشماری دستی تمامی آراء و تأیید این قانون از سوی دادگاه فدرال عراق، اما شورای کمیسیاران متشکل از قضات تعیین شده، پایبند اجرا کردن این قانون نبودند و تصمیم به بازشماری شمار معدودی از صندوق های آراء گرفتند.

به گفته وی، علیرغم ثبت شکایت احزاب از انجام تخلف در 452 صندوق اخذ رأی، اما فقط آراء 188 صندوق بازشماری می شوند.

هادی علی افزود: از سوی دیگر، همانند بازشماری آراء در استان کرکوک به ناظران احزاب سیاسی اجازه داده نشد بر سر صندوق ها حضور یابند و به صورت مستقیم و از نزدیک روند را نظارت کنند و این نیز کار نظارت را مختل کرده، زیرا نظارت واقعی نیازمند حضور مستقیم و دریافت اطلاعات است و با این وضعیت، حضور یا عدم حضور ناظران هیچ تأثیری بر روند بازشماری و اثبات صحت و سلامت بازشماری آراء ندارد و نتایج هیچ تغییری نخواهند کرد و به همین دلیل، شش حزب ناراضی در تصمیمی مشترک اقدام به بایکوت بازشماری آراء در استان سلیمانیه کردند.

این مقام اتحاد اسلامی کردستان تصریح کرد که با تصمیم اتخاذ شده از سوی شش حزب ناراضی به نتایج انتخابات در خصوص بایکوت بازشماری آراء در استان سلیمانیه و بی اعتنایی کمیسیون انتخابات عراق به درخواست های آنان برای بازشماری دستی آراء تمامی صندوق ها و حضور ناظران در روند بازشماری، به هیچ عنوان نتایج بازشماری آراء را نخواهند پذیرفت و آن را تأیید نخواهند کرد.

وی در خصوص موضع نهایی احزاب اپوزیسیون اقلیم کردستان در خصوص بازشماری آراء و نتایج اعلامی در سراسر عراق، ضمن اشاره به این که چشم انتظار پایان کامل روند بازشماری و اعلام نتایج نهایی آن در سراسر اقلیم کردستان و عراق هستند، اشاره کرد که این احزاب پس از نشست مشترک موضع نهایی خود را اعلام خواهند کرد.

رئیس شورای سیاسی اتحاد اسلامی کردستان درباره گزینه های پیش روی این حزب و دیگر احزاب اپوزیسیون اقلیم کردستان برای مشارکت یا عدم مشارکت در پروسه سیاسی عراق، گفت: بایکوت پروسه سیاسی عراق یکی از گزینه های اپوزیسیون اقلیم کردستان است، ولی فعلاً در این خصوص تصمیم نهایی اتخاذ نشده است، اما نظر شخصی من این است که گزینه بایکوت، هیچ خدمتی به دمکراسی و پروسه سیاسی عراق نخواهد کرد.

هادی علی درباره مباحث مربوط به احتمال تشکیل جبهه مشترک اپوزیسیون در اقلیم کردستان و همچنین تشکیل فراکسیون مشترک این احزاب در مجلس نمایندگان عراق، ضمن اشاره به این که این نیز یکی از برنامه ها و گزینه های احزاب اپوزیسیون اقلیم کردستان است، اعلام کرد که هنوز هیچ گونه گفتگوی جدی در این باره انجام نشده است.

بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی 12 می 2018 عراق در استان سلیمانیه از 18 کرسی این استان اتحادیه میهنی (یکیتی) موفق به کسب 8 کرسی این استان شد.

جنبش تغییر 4 کرسی، نسل نو 2 کرسی، ائتلاف برای دموکراسی و عدالت، اتحاد اسلامی، جماعت اسلامی و حزب دمکرات کردستان نیز هر کدام 1 کرسی استان سلیمانیه در مجلس نمایندگان عراق را کسب کردند.

احزاب شکست خورده، ضمن متهم کردن اتحادیه میهنی کردستان به انجام دادن تقلب گسترده در انتخابات در سلیمانیه و اقلیم کردستان، نتایج اولیه انتخابات پارلمانی را نپذیرفتند و شکایات خود را در کمیسیون عالی و نهادهای قضایی به ثبت رساندند.

بر اساس مصوبه مجلس نمایندگان عراق و تأیید دادگاه فدرال این کشور، سه شنبه  12تیر 1397 استارت بازشماری دستی آراء انتخابات پارلمانی 12 می 2018 عراق  در کرکوک زده شد و پس از آن، استان های سلیمانیه و استان های سنی نشین و در نهایت استان های شیعه نشین بازشماری خواهند شد.

پیش تر ریبوار طه سر لیست اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) در انتخابات پارلمانی در کرکوک در خصوص نتایج بازشماری آراء انتخابات پارلمانی در این استان به خبرنگار کردپرس، گفت: پس از بازشماری آراء در استان کرکوک نتایج بدون تغییر بودند و تعداد کرسی های اتحادیه میهنی در کرکوک که 6 کرسی بود، بدون تغییر باقی ماند.

ائتلاف وطن متشکل از جنبش تغییر، ائتلاف برای دموکراسی و عدالت و جماعت اسلامی در کرکوک موفق به کسب کرسی نشدند و در کنار اعراب و ترکمان ها اتحادیه میهنی کردستان را به انجام دادن تقلب متهم کردند و سر لیست اتحادیه میهنی در کرکوک پس از اعلام پیروزی مجدد این حزب در بازشماری آراء، از در پیش گرفتن اقدامات قانونی و شکایت قضایی از احزابی که اتحادیه میهنی را متهم به انجام دادن تقلب کرده بودند، خبر داد.