انتشار:  دوشنبه 18 تیر  ::  19:45

در گفت‌وگو با کردپرس عنوان شد؛

مرکز کسب و کار و مهارت آموزی آموزشکده فنی پسران ایلام افتتاح شد

سرویس ایلام – در شرایطی که ایران و خصوصاً ایلام از فقدان مهارت برای کارآفرینی رنج می‌برد، در ایلام مرکز کسب و کار و مهارت آموزی آموزشکده فنی پسران ایلام افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، این مرکز با حضور دکتر ایوب درویشی، معاون اقتصادی استانداری ایلام افتتاح شد. او در حاشیه‌ی افتتاحیه، تاسیس این مرکز را در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان و کارآفرینی مبتنی بر علم و دانش دانسته و گفت: با راه اندازی این مرکز، دانشجویان و اساتید دانشگاه فنی با بهره وری از دانش روز با ارائه خدمات فنی، فرهنگی و اقتصادی مبتنی بر دانش در توسعه پایدار استان نقش آفرینی خواهند کرد.

در کشور ما فاصله ی بین علم و عمل زیاد شده است

برای اطلاع بیشتر از روند کار این مرکز مهارت آموزی که می‌تواند فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را به صورت عملی و واقعی وارد عرصه‌ی اشتغال کند، با معاون آموزشی و پژوهشی آموزشکده فنی پسران ایلام گفت‌وگو کردم. خشنود احمدی فر به کردپرس گفت: اکثر دانشگاه‌ها هم‌زمان با افزایش تقاضا و گرایش جمعیت تحصیل‌کرده، به سمت پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی کوچ کرده اند و نظام پذیرش دانشجو را بر اساس میزان تقاضا برای ورود به دانشگاه تنظیم می‌کنند و در این بین برخی دانشگاه‌ها نظیر علمی کاربردی اغلب با تئوری پروری بیشتر به کارگاه تولید مدرک تبدیل شده اند.

وی افزود: اگر رویکرد فوق از دید هزینه فایده کوتاه مدت نگریسته شود، اقدامات فوق درست به نظر می رسند ولی اگر با دید استراتژیک و توجه به نیازهای اصلی کشور مورد توجه قرار گیرد، خطایی راهبردی محسوب می‌گردد زیرا امروزه در کشور ما انبوه دانش آموختگان با مدارج عالی پشت درهای بسته بازار کار قرار می گیرند.

احمدی فر تأکید کرد: در عین حال کسانی هستند که با داشتن مهارت های فنی و حرفه ای هنوز  جوهر مدرک کاردانی یا کارشناسی آنها خشک نشده است با تقاضای زیاد کار مواجه هستند؛ به عنوان مثال به تازگی از طرف کارخانه ها و شرکت‌هایی در همین استان تقاضای معرفی plc کار حرفه ای با مدرک کاردانی یا کارشناسی با حقوق و مزایای عالی داشته ایم؛ همچنین نیاز به گروه‌های آرماتوربند حرفه ای محسوس است. به عنوان نمونه های موفق  از بین دانشجویان در حال تحصیل و خروجی‌های سال 96 آموزشکده فنی هم اینک افرادی هستند که سفارش کارشان زیاد است و به عنوان کارآفرین سایرین را استخدام کرده اند.

او گفت: باید اذعان داشت مشکلی که کمتر در کشور ما به آن پرداخته شده است تناسب بین تعداد کارشناس و کاردان است. در حالی که در شرایط مطلوب به ازای هر 8 کاردان بایستی یک کارشناس وجود داشته باشد، در کشور ما این روند معکوس است و به ازای هر 5 نفر کارشناس، یک کاردان داریم که خود به عنوان عاملی برای ایجاد فاصله بین علم و عمل شده است.

معاون آموزشی و پژوهشی آموزشکده فنی پسران ایلام عنوان کرد: البته بایستی تاکید کرد که دانشگاه فنی و حرفه ای با داشتن 172 دانشکده و آموزشکده  و 200 هزار دانشجو در سراسر کشور به جهت مهارت آموزی و کمک به رفع مشکل اشتغال مورد توجه مسئولان عالی کشور قرار گرفته و می تواند با پرورش تکنسین‌های ماهر  تا حدی خلأ بین کارگران و کارشناسان را پر کند.

احمدی فر خاطر نشان کرد: استراتژی مسئولان آموزشکده فنی پسران ایلام فراهم نمودن زمینه کسب و کار و افزایش مهارت عملی دانشجویان و دانش آموختگان است که با راه اندازی مرکز کسب و کار و مهارت آموزی با همکاری پارک علم و فناوری علاوه بر استقرار هسته های فناور، با برنامه ریزی اجرای بیش از 20  دوره آموزشی آزاد کاربردی و مهارتی و بستر سازی برای فعالیت‌های مرتبط با کسب و کار به حمایت از دانشجویان و دانش آموختگان خلاق پرداخته است.

وی در مورد افتتاح مرکز کسب و کار و مهارت آموزی دانشکده توضیح داد: در اولین روز پس از افتتاح مرکز کسب و کار توسط دکتر درویشی معاون محترم استاندار، گروهی از دانشجویان و دانش آموختگان این مرکز برای راه اندازی کسب و کار مرتبط با تولید انیمیشن در مرکز فوق مستقر شدند.