انتشار:  سه‌شنبه 19 تیر  ::  08:59

کُردپرس گزارش می دهد؛

بانک مرکزی و عبور از پیچ کاهش ارزش پول ملی

سرویس ایران-یکی از دلایل کاهش ارزش پول ملی ،  افزایش حجم نقدینگی در کشور است.

به گزارش کُردپرس؛متولی اصلی کنترل جایگاه ارزش پول کشورها بانک مرکزی است.  این بانک سیاست های پولی کشور را تنظیم می کند اگر سیاست های پولی درست تنظیم شود، تولید ناخالص داخلی و میزان ذخایر کشور مشخص باشد سیاست ارزش پول قابل کنترل است.
 
در چند ماه گذشته ، اتفاقی که در کشور افتاد این است که به دلیل عدم اتخاذ سیاست های پولی درست ، خلق پول از سوی بانک ها خیلی زیاد شده است، این سیاست های غلط  حجم نقدینگی کشور به  هزار و 300 هزار میلیارد تومان رساند.
 
این عدد پولی است که نقدینگی کشور را در بر می گیرد، اگر اعتماد و امنیت سرمایه در کشور حفظ می شد، با توجه به تلاطم های سیاسی-اجتماعی این حجم نقدینگی را می توان کنترل کرد؛  قاعدتا این پول قابلیت تبدیل شدن به کالا و ارز را داشت.
 
در مقطعی از زمان که میزان تقاضای ارز افزایش یافت با توجه به حجم مشخص ارزی که در کشور موجود است بر هم خوردن توازن عرضه و تقاضا قابل پیش بینی بود، این روندی است که در کشور اتفاق افتاد، برای اصلاح این مسیر باید سر منشا یعنی بانک مرکزی را اصلاح کرد.
 
تصحیح عملکرد بانک ها 
 
در این خصوص باستانی عضو کمیسیون صنایع و نعادن مجلس معتقد است:برای تقویت ارزش پول ملی کشور باید نظام بانکی کشور اصلاح شود و درکنار آن حجم نقدینگی کنترل شده و وارد بازار سرمایه شود.
 
در سوی دیگر ،اگر حجم نقدینگی کنترل شود بر میزان تولید داخلی، پشتوانه طلا و صندوق ذخیره ارز اثرگذار می گذارد و راه را برای افزایش ارزش پول ملی باز می کند.همچنین سیاست جدید برای ایجاد بازار ثانویه ارز می تواند در کوتاه مدت راه حل و مسکنی برای کنترل ارز پول ملی باشد؛ اما در بلند مدت باید مسیر نظام پولی و بانکی کشور متحول شود.