انتشار:  سه‌شنبه 19 تیر  ::  10:04

پژوهشگر شورای روابط خارجی:

آمریکا برای ماندن در سوریه به کردها نیاز مبرم دارد

سرویس جهان- مایکل دمپسی می گوید اگر آمریکا می خواهد همچنان در سوریه نفوذ داشته باشد باید روی نیروهای کُرد سرمایه گذاری کرده و از آنها حمایت کند.

به گزارش کردپرس، یکی از مسائل مهم پس از پایان مبارزه با گروه های شورشی در سوریه، ماندن یا رفتن آمریکا از این کشور است که از سال 2014 به حمایت از کردها در مقابل داعش اقدام کرده و بیش از 2000 نیرو در این کشور داشته و چند پایگاه نظامی را نیز در خاک سوریه احداث کرده است.

مایکل دمپسی، پژوهشگر ارشد اندیشکده شورای روابط خارجی در تحلیلی که درباره وضعیت سوریه پس از شکست گروههای تروریستی در این کشور نوشته، گفته است اگر آمریکا می خواهد در مذاکرات صلح سوریه در آینده جایی داشته باشد باید به حمایت از کردهای سوریه ادامه دهد.

وی معتقد است در صورت ادامه حمایت آمریکا از گروه های کرد سوریه دو هدف محقق می شود: اول کردهای سوریه از حملات احتمالی محافظت می شوند و دوم این که آمریکا همچنان می تواند با حضور خود در سوریه، به ادامه مبارزه با گروههای ترورویستی در مرزهای عراق و سوریه و اطمینان از عدم بوجود آمدن گروههای جید تروریستی اطمینان حاصل کند.

این کارشناس مسائل استراتژیک به این نتیجه رسیده است که اگر آمریکا همچنان به حمایت از کردهای سوریه ادامه دهد دولت مرکزی به آسانی نمی تواند برای کنترل دوباره بر مناطق تحت کنترل کردهای سوریه اقدام کند.

کد خبرنگار: 401011