سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 19 تیر  ::  11:23

هشدار انجمن حقوق بشر ترکیه به PKK:

به تواقفنامه ژنو پایبند باشید

سرویس ترکیه - انجمن حقوق بشر ترکیه (İHD) و سازمان حقوق بشر ترکیه (TİHV) در بیانیه ای مشترک ضمن اشاره به قتل های اخیر شهروندان عادی در مناطق کردنشین از سوی عاملان PKK عنوان کرده است: به PKK/HPG هشدار می دهیم تا به توافقنامه ژنو پایبند باشند.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه اورنسل، انجمن حقوق بشر ترکیه (İHD) و سازمان حقوق بشر ترکیه (TİHV) در بیانیه ای مشترک ضمن درخواست از PKK و یگان های مدافع خلق HPG برای رعایت به توافقنامه ژنو و عدم نقض اصول اساسی حقوق بشری که در این توافقنامه مورد محافظت قرار گرفته است عنوان کرده اند: چند هفته است که در منطقه کردنشین ترکیه با نقض شدید حقوق بشر شهروندان عادی روبه رو هستیم. در بیانیه های منتشر شده برخی افراد به بهانه های مختلفی دستگیر شده و سپس به قتل می رسند که این قتل ها را نیز PKK/HPG بر عهده می گیرد. مولود بنگی در روستایب یایگین یورت منطقه دوغو بیاضیت استان آگری، رمزی گولر و مهمت گولر در روستای یالیملی منطقه لیچه استان دیاربکر در چند هفته اخیر به این شکل به قتل رسیده اند. پیش از انتخابات 24 ژوئن 2018 نیز در یک درگیری در مغازه ای واقع در سوروچ مهمت ییلماز جان خود را از دست داده بود. بعد از آن نیز برخی افراد که عنوان شده بود از نزدیکان ییلماز هستند در بیمارستان جلال شن یاشار، عادل شن یاشار و عصمت شن یاشار را با حمله به بیمارستان به قتل رساندند.

در این بیاینه آمده است: حمله ای که در آن زندگی و جان شهروندان عادی هدف قرار گرفته می شود هیچ دلیل و توجیهی ندارد. تمام این اقدامات را محکوم کرده و به خانواده جان باختگان تسلیت می گوییم. در هر شرایطی محافظت از حق زندگی شهروندان مسئولیت دولت ها است. مسئولین باید از نقض حقوق بشر جلوگیری کرده و از جان مردم محافظت کنند. همچنین به PKK/HPG هشدار می دهیم تا به توافقنامه ژنو پایبند باشند. محافظت از جان انسان های بی گناه در هر شرایطی یک حق مسلم است.

 

کد خبرنگار: 30102