انتشار:  سه‌شنبه 19 تیر  ::  14:55

فوتبال خونین چوار در فیلم «مستطیل قرمز» اکران می‌شود

سرویس ایلام - تنها فوتبالی که در جهان مورد حمله‌ی هوایی یک هواپیمای جنگی قرار گرفته و مستطیلش به رنگ خون درآمده، فوتبالی است که در زمین چمن شهر چوار استان ایلام در دقیقه‌ی 55 ناتمام ماند و داستانش در فیلم مستطیل قرمز روایت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، فیلم سینمایی «مستطیل قرمز» به کارگردانی 2 برادر دوقلوی ایلامی ساخته شده است و چندی است حواشی زیادی بر سر اکران آن در کشور ایجاد شده است. با وجود اتمام مراحل ساخت فیلم، مستطیل قرمز چند ماه پشت درهای بسته‌ی اکران ماند و در زمانی که تمام جهان به فوتبال و جام جهانی پر زرق و برقش فکر می‌کند، به پخش نرسید؛ اگر چه اکنون اعلام شده است که مستطیل قرمز به کارگردانی حسن و حسین صیدخانی مدتی است در نوبت اکران عمومی قرار گرفته است.

چندی پیش تعدادی از خانواده های شهدا و ایثارگران انقلاب اسلامی از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستند تا اکران عمومی فیلم سینمایی «مستطیل قرمز» را در دستور کار خود قرار دهند.

در این فیلم که طی دو سال و با هزینه یک و نیم میلیارد تومانی تولید شده بازیگرانی همچون محمود مقامی، اندیشه فولادوند، مهدی اسدی، جمشید جهان زاده، علی اوسیوند و شارل کوان فرانسوی و گروهی از بازیگران ایفای نقش کرده اند.

داستان مستطیل قرمز درباره آوارگی شهروندان غرب کشور در دوران دفاع مقدس در منطقه ایلام است. علت انتخاب این نام برای فیلم نیز به دلیل پرداختن به حادثه زمین فوتبال چوار است. ۲۳ بهمن ماه ۱۳۶۵ عده ای از جوانان غرب کشورمان در زمین فوتبال چوار برای تقویت روحیه جنگ زدگان در حال بازی فوتبال بودند که هواپیماهای عراقی منطقه را بمباران می کنند. این بازیکنان در زمین فوتبال «چوار» در استان ایلام در حین برگزاری یک مسابقه فوتبال بودند و درحالی‌که هنوز ۳۵ دقیقه از زمان بازی باقی‌مانده بود و همه متمرکز روی یکی از دروازه‌ها منتظر زدن ضربه کرنر بودند، زمین فوتبال چوار زیر آتش جنگنده‌های بعثی، بمباران شد. شهادت ۱۰ فوتبالیست، سه  کودک، یک داور، یک تماشاگر حاصل هجوم ناجوانمردانه دژخیمان صدام بود و اتفاقی تلخ در تاریخ ورزشی کشورمان رقم خورد.

شهادت ۱۰ فوتبالیست، سه کودک، یک داور، یک تماشاگر حاصل این هجوم ناجوانمردانه دژخیمان صدام بود و اتفاقی تلخ در تاریخ ورزشی کشور رقم خورد.

در سال‌های پس از جنگ هیچ وقت این روز در تقویم ورزشی کشور ثبت نشد و حتی رسانه ملی و سایر رسانه ها در مورد آن حرفی نزدند تا این که کارگردان‌های دوقلوی ایلامی تصمیم به ساخت فیلم این رخداد می گیرند.